Intelligencia, általános műveltség és a játékok
Az IQ (intelligence quotient, azaz intelligenciahányados) egy viszonyító szám, amelynek segítségével kimutatható, hogy a vizsgált személy pillanatnyi értelmi képessége (értsd: intelligenciája) és az azonos életkorú, átlagos értelmi képességekkel rendelkező személy szellemi teljesítménye között milyen mértékű pozitív vagy negatív eltérés tapasztalható.(wikipedia)
Ahány kutató, annyi megfogalmazása létezik az IQ-nak, de talán úgy foglalhatnánk össze:
az új helyzetekhez való alkalmazkodás képessége, a tanulásra való készség, a problémamegoldásra irányuló szellemi tevékenységek összessége, melybe beletartozik a gondolkodás gyorsasága, a logikai érzék, a felfogóképesség, az összefüggések átlátására való képesség, a döntési képesség, a memória, az általános ismeretek.
Régebben úgy gondolták, hogy az intelligencia szint velünk született adottság, de ma már tudjuk, hogy ez nem igaz, agyunk egész életünk során fejlődik.
Az IQ teszteken általában a térbeli, nyelvi és logikai képességeket mérik, pedig ezen kívül még legalább négyféle intelligencia létezik.
A többszörös intelligencia-elmélet 8 típust különböztet meg, és Howard Gardner pszichológus alkotta meg 1975-ben.
1. Nyelvi (verbális) intelligencia
Kiváló beszédkészséggel rendelkeznek, jól tudják kifejezni magukat. Akkor érzi jól magát, ha a kommunikáció szintjén fejezheti ki önmagát. Könnyen tanulnak nyelveket is, jók a szövegértésben. Közérthetően tudnak előadni úgy, hogy az mindenki számára érthető legyen.
2. Logikai (matematikai) intelligencia
Kiválóan átlát bonyolult összefüggéseket, képes rendszerben gondolkodni. Szeret elemezni, számolni, tervezni, statisztikákat készíteni, kalkulálni.
3. Térbeli (vizuális) intelligencia
A fejlett vizuális intelligenciával rendelkező emberek elsősorban képekben, látványban gondolkodnak. Ezen kívül általában jól tájékozódnak, kiválóan olvasnak térképet, remekül tudnak navigálni.
Előnyt jelent az összes vizuális-művészeti pályán.
4. Mozgásos (testi) intelligencia
A testi intelligencia jellemzője a harmonikus mozgás, az a képesség, amikor valaki képes a testét hatékonyan és ügyesen irányítani, különböző fizikai képességeit használva.
Jól érzik magukat ha a testük aktív, ha mozoghatnak.
5. Zenei intelligencia
A zenei intelligenciával rendelkezőknek jó a zenei hallásuk. Könnyen jegyeznek meg dallamokat, sokszor dúdolnak számokat, és hangszereken játszani. Amikor csak tehetik zenét hallgatnak, a zene által tudnak a legjobban lelkileg feltöltődni.
6. Természeti intelligencia
A magas természeti intelligenciával rendelkezők értékeli mindazt, ami a természetből ered. Szeretik az állatokat, érzékenyek a globális környezeti problémákra, és mivel a természetben tudnak legjobban töltődni, sokat kirándulnak.
7. Szociális ( társas) intelligencia
A társas intelligenciájú ember akkor érzi jól magát, ha emberek veszik körül. Szereti ha együttműködhet másokkal, ha csapatban dolgozhat, akár egy közös célért.
8. Önismereti ( szociális ) intelligencia
A személyes intelligenciájú ember jól ismeri önmagát, erősségeit- és gyenge pontjait egyaránt. Ők jól kezelik a stresszt, és szeretnek egyedül gondolkozni akár saját magukon, akár a világ jelenségein.
A lexikális tudás nem azonos a műveltséggel, bár a kettő összefügg. A magas intelligencia gyors gondolkodási képességre, gyorsabb mentális sebességre utal. Ezért a magas intelligenciájú emberek ugyanannyi idő alatt több információt képesek környezetükből magukba szívni. A magas IQ-val rendelkező emberek szeretik használni a mentális képességeiket.
Azoknak, akik ezt a tudásvágyat kielégítő és lexikális-tudást ellenőrző játékokat keresik, szeretik, nekik a következő játékokat ajánljuk:
Einstein Géniusz alternatív, gondolkodós játék
Nem szokványos, találós kérdésekhez hasonlító, ötletes kérdésekkel megtűzdelt társasjáték, melynek belső doboza maga a játéktábla, hiszen négy oldala lenyitható. A játékosok célja, hogy az ellenfeleiknél hamarabb jussanak be egy másik játékos "dimenziójába". Érdekes játék 14 éves kortól, sok-sok beugratós kérdéssel. Példának egy kérdés: Mi történt Párizsban 1945. június 31-én?
Einstein Géniusz Kérdezz-felelek
Ötletes és nagyon okos társasjáték, melynek belső doboza maga a játéktábla, hiszen négy oldala lenyitható. A játékosok célja, hogy az ellenfeleiknél hamarabb jussanak be egy másik játékos "dimenziójába".
A játékos a körében választ egy kategóriát, majd a korongját az ennek megfelelő mezőre lépteti. A korongok csak egyenes vonalon mozoghatnak, és két korong nem állhat egy mezőn.
A játékos egy perc alatt annyi kérdésre válaszol az adott kategória kártyáinak kérdésére, amennyire csak tud és egy alkalommal passzolhat.
Minden helyes válaszért cserébe egy mezőt léphet előre a táblán a kiválasztott kategóriában.
Kérdés példák:
- mit tanulmányoz a meteorológia?
- mi az a befogó?
- minek a három állapota lehet a gáz, szilárd, vagy folyékony?
- miért van melegebb nyáron, mint télen?
A másik kedvelt játéktípus a kvízjáték, mely lehet általános műveltséggel foglalkozó és speciális tárgyú is.
A nálunk kapható legkedveltebb kvízjátékok:
Lenyűgöző állatvilág társasjáték
Elbűvölő Magyarország társasjáték
Zászlók a világ körül társasjáték
A leghíresebb, nagyon sok nyelvre lefordított játék a Trivial Pursuit, melynek a Harry Potteres változata kapható. Népszerűségét az adja, hogy az ismeretek olyan széles körét ölelik fel a kérdések, amelyek ritkán találhatók meg egyetlen ember érdeklődési körében, és így a fejében sem.
Cikkünk főkép forrása: freepik.com
Kapcsolódó cikkeink:
IQ játék gyerekeknek és felnőtteknek - melyiket válasszuk? >>>
A zene fejlesztő hatása >>>
Időskori demencia, feledékenység ellen játékokkal. Megelőzés. >>>
Kooperatív játék, kooperációs társasjáték >>>
Csapatépítő játékok gyerekeknek >>>
Logikai csapatépítő játékok >>>
A memóriajáték fejlesztő hatása >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: