„Minden, ami vagyunk és lehetünk - az agyunk állapotától függ.”
Eisler Olga neurológus
A memória
A memória a tág értelemben vett információ elraktározását és szükség szerinti előhívását jelenti. Az emlékezet nem képesség, hanem a figyelem, a látó- és hallórendszer, a beszédértés és még sok agyi szisztéma - egyénenként különböző fejlettségű tevékenységeinek - bonyolult együttműködése, röviden: a megjegyzés, raktározás, visszahívás folyamata. Az emlékezet alapvetően a figyelem működésétől függ.
Memóriajavítás
A memória mindenkinél javítható, mégpedig elsősorban szervezettséggel. Érdemes tudni, hogy nem feltétlenül az ismétlés, hanem különböző technikák, módszerek kitalálása, elsajátítása és alkalmazása segíti az emlékezést. Ilyen memóriajavító technika például a figyelem, társítás, ismétlés, megőrzés-frissítés lépéseinek alkalmazása. Lehet külön fejleszteni a figyelem összpontosítását és az asszociációs képességet is. Ha képet, hangot, mozdulatot, fantáziaképet társítunk a tanulnivalóhoz, mélyebben kerül feldolgozásra, így segíti a tanulást. Például, ha a játékot új helyre tesszük, akkor hangosan mondjuk ki, hogy beteszem a játékot a felső polcra, közben meg is zörgethetjük a dobozt, ez is segíti az emlékezést.
Az agy bizonyos területén naponta három-négyezer új idegsejt képződik, valószínűleg ez teszi lehetővé az új ismeretek beépítését, azonban a „stresszhormonok” hatására gátlódik az új sejtek képződése. Emiatt is érdemes hatékony stresszkezelési technikákat elsajátítani. Az ingergazdag környezet, a mozgás, fizikai aktivitás több mint kétszeresére emeli az újraképződött idegsejtek számát a hippokampuszban. Bizonyított, hogy az új idegsejtek képződését segíti továbbá a tanulás, a futás, bizonyos ételek (omega 3 zsírsavak, flavoinodok), a 20-30%-os kalóriacsökkentés, ill. az ételek textúrája is fontos, ugyanis a ropogós ételek is serkentő hatással vannak az idegsejtek képződésére. Rontja a sejtképződést a már említett stresszen kívül, az alkohol és az alvásmegvonás is. Az öregedés csökkenti az új sejtek keletkezésének sebességét, de a sejtképződés a kor előrehaladtával sem áll meg.
A játékok és a memória
Láttuk, hogy az emlékezés bonyolult, sok összetevős folyamat, rengeteget tehetünk egyes elemeinek edzésben tartásáért. A gyakorláshoz remek edzőtársakra lelhetünk a társasjátékok között.
Láttuk azt is, hogy a memória elsősorban szervezettséggel javítható, amibe beletartozik a fókuszálás fejlesztése. A társasjátékok a fókuszált figyelem idejének kitolásával pozitív hatással vannak a figyelmi kapacitásra. Tudjuk, hogy ha nem használjuk az izmainkat, gyorsan sorvadásnak indulnak, ugyanez történik a fókuszálással, a figyelem fenntartásával. Ha nem gyakoroljuk a figyelem fenntartását, töredezettebbé válik. Ha például a telefon folyamatos görgetésével túl sok információval terheljük a rövid távú memóriát, összeomlik, s alig kerül át valami a hosszú távú memóriába.
A figyelmi kapacitást a megszakítás nélküli játékkal növelhetjük. A játék alatt koncentráljunk a játékra, és ne szakítsuk meg például azzal, hogy újra és újra a telefonunkra pillantunk. Itt jegyezzük meg, hogy a mértéktelen telefonhasználat rövid és hosszú távon is rontja a koncentráló és emlékezőkészséget többek között azzal, hogy a rengeteg információval túlterheli az agyat, továbbá azzal is rontja az emlékezőkészséget, hogy sokszor nem kell pár másodpercnél, máskor maximum pár percnél hosszabb időt koncentrálni valamire. A mentális jóllét fenntartása és fejlesztése érdekében nemcsak a fiatalabb, de az idősebb korosztálynak is ajánlott a társasjátékok nyújtotta kedvező hatásokkal élni.
A memóriajátékok a játékok memóriaspecialistái. 3-5 éves kor között érdemes elkezdeni a memória alapú játékok használatát, 6-8 éves gyerekeknél már összetetteb memória alapú játékot is vásárolhatunk. De nem csak a memóriajátékok segíthetnek a jobb memóriához. Láttuk, hogy az emlékezés egy komplex folyamat. Tudjuk, hogy a „stresszhormonok” hatására gátlódik az új sejtek képződése, ezért stresszcsökkentő technikák bevetésével sokat tehetünk a jobb memóriáért. Általános stresszkezelésre alkalmas a rendszeres mozgáson kívül a játék és a kreatív tevékenységek. A játék tehát általános szorongáscsökkentő hatása révén is támogatja a jobb memóriát, de összeköthetjük a játékot és a kreatív tevékenységet, ha a lebilincselő kreatív játékok közül választjuk ki a számunkra leginspirálóbbakat. Ma minden korosztály talál magának az egyéni igényeinek, preferenciáinak megfelelő kreatív játékot is. Az ingergazdag környezet serkenti az idegsejtek képződését, ezért színes, izgalmas társasjátékokkal lenyűgözően ingergazdaggá alakíthatjuk környezetünket legalább a játék idejére.
A gyerekekkel sokat beszélgető családokban több emlék maradhat meg a gyerekkorból, mert a történetek akkor kerülnek át a hosszú távú memóriába, ha felidézzük, ismételjük őket, ezért a történetmesélés, a történetmeséléshez kapcsolódó játékok a jobb emlékezést is segíthetik.
Összegzés
Miután áttekintettük a memória működését, világossá vált, hogy a rendkívül bonyolult emlékezés folyamatában nagyon fontos szerepe van a stressz kezelésének, a figyelem fenntartásának. Ha sokat mozgunk, figyelünk arra, hogy mit eszünk, gondot fordítunk a feszültség kezelésére, az óriási hatással van az egészségünkre. Ha a memória javítását fontosnak tartjuk, a társasjátékok általános feszültségoldó hatásukkal, kreatív tevékenységet lehetővé tevő tulajdonságaikkal, színes, látványos, ingergazdag megjelenésükkel, valamint a megszakítás nélküli játék során gyakorolt összpontosítással, rendkívül hasznos és szórakoztató segítőink lehetnek.
A cikket Csapó Mónika művelődésszervező és virtuális asszisztens írta, az Okosjáték kiemelt partnere.
Felhasznált irodalom
- A stresszkezelés már gyermekkortól tanulható https://semmelweis.hu/mediasarok/2015/01/06/a-stresszkezeles-mar-gyermekkortol-tanulhato/
- Eisler Olga: Mindennapi memóriánk. Bp., Saxum Kiadó, 2002
- Sandrin Thuret: Képesek vagyunk új idegsejteket termelni https://www.ted.com/talks/sandrine_thuret_you_can_grow_new_brain_cells_here_s_how?embed=true&language=hu
- Szabó Anna: Fókuszáltabbá tesz, türelemre tanít, javítja a memóriát és szórakoztat, mi az? – 5+1 tudományos érv a társasjáték mellett. https://pszichoforyou.hu/tarsasjatek-pozitiv-hatasai/
Memória fejlesztő játékokat az alábbi képre kattintva találsz >>>
Kapcsolódó cikkek
10 legjobb memória játék >>>
BrainBox - Tízperces kihívás az agynak >>>
Csapó Mónika további cikkei:
Mit fejleszt a kézműves foglalkozás? >>>
Ezért fontos a szépérzék fejlesztése! >>>
Miért fontos a játék az életünkben? >>>
Ne hagyjuk veszni az általános műveltséget! >>>
A zene fejlesztő hatása! >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: