Mielőtt a játékokra, társasjátékokra térünk, beszéljünk kicsit az intelligenciáról, és az azt mérő IQ-ról, mint viszonyító számról.
Ha viszont vásárolni szeretnél, kattints ide: IQ és kvíz játékok az Okosjáték webáruházban
Régebben úgy gondolták, hogy az intelligencia szint velünk született adottság, de ma már tudjuk, hogy ez nem igaz, agyunk egész életünk során fejlődik.
Ami közös, az az, hogy a magas IQ-val rendelkezők mindig szeretnek valami újat tanulni, általában nagy lexikális tudással rendelkeznek. Alapvetően akkor érzik jól magukat, ha teljesítenek, ha használhatják a mentális képességeiket. Az IQ teszteken általában a térbeli, nyelvi és logikai képességeket mérik, pedig ezen kívül még legalább négyféle intelligencia létezik.
A többszörös intelligencia-elmélet 8 típust különböztet meg, és Howard Gardner pszichológus alkotta meg 1975-ben.
1. Nyelvi (verbális) intelligencia
Kiváló beszédkészséggel rendelkeznek, jól tudják kifejezni magukat. Akkor érzi jól magát, ha a kommunikáció szintjén fejezheti ki önmagát. Könnyen tanulnak nyelveket is, jók a szövegértésben. Közérthetően tudnak előadni úgy, hogy az mindenki számára érthető legyen.
2. Logikai (matematikai) intelligencia
Kiválóan átlát bonyolult összefüggéseket, képes rendszerben gondolkodni. Szeret elemezni, számolni, tervezni, statisztikákat készíteni, kalkulálni.
3. Térbeli (vizuális) intelligencia
A fejlett vizuális intelligenciával rendelkező emberek elsősorban képekben, látványban gondolkodnak. Ezen kívül általában jól tájékozódnak, kiválóan olvasnak térképet, remekül tudnak navigálni.
Előnyt jelent az összes vizuális-művészeti pályán.
4. Mozgásos (testi) intelligencia
A testi intelligencia jellemzője a harmonikus mozgás, az a képesség, amikor valaki képes a testét hatékonyan és ügyesen irányítani, különböző fizikai képességeit használva.
Jól érzik magukat ha a testük aktív, ha mozoghatnak.
5. Zenei intelligencia
A zenei intelligenciával rendelkezőknek jó a zenei hallásuk. Könnyen jegyeznek meg dallamokat, sokszor dúdolnak számokat, és hangszereken játszani. Amikor csak tehetik zenét hallgatnak, a zene által tudnak a legjobban lelkileg feltöltődni.
6. Természeti intelligencia
A magas természeti intelligenciával rendelkezők értékeli mindazt, ami a természetből ered. Szeretik az állatokat, érzékenyek a globális környezeti problémákra, és mivel a természetben tudnak legjobban töltődni, sokat kirándulnak.
7. Szociális ( társas) intelligencia
A társas intelligenciájú ember akkor érzi jól magát, ha emberek veszik körül. Szereti ha együttműködhet másokkal, ha csapatban dolgozhat, akár egy közös célért.
8. Önismereti ( szociális ) intelligencia
A személyes intelligenciájú ember jól ismeri önmagát, erősségeit- és gyenge pontjait egyaránt. Ők jól kezelik a stresszt, és szeretnek egyedül gondolkozni akár saját magukon, akár a világ jelenségein
Az IQ (intelligence quotient, azaz intelligenciahányados) egy viszonyító szám, amelynek segítségével kimutatható, hogy a vizsgált személy pillanatnyi értelmi képessége (értsd: intelligenciája) és az azonos életkorú, átlagos értelmi képességekkel rendelkező személy szellemi teljesítménye között milyen mértékű pozitív vagy negatív eltérés tapasztalható.(wikipedia)
Ahány kutató, annyi megfogalmazása létezik az IQ-nak, de talán úgy foglalhatnánk össze:
az új helyzetekhez való alkalmazkodás képessége, a tanulásra való készség, a problémamegoldásra irányuló szellemi tevékenységek összessége, melybe beletartozik a gondolkodás gyorsasága, a logikai érzék, a felfogóképesség, az összefüggések átlátására való képesség, a döntési képesség, a memória, az általános ismeretek.
Miért jó, ha IQ társasjátékokkal játszunk gyerekeinkkel vagy felnőtt társainkkal?
Mert ezek a játékok a különböző típusú intelligenciákat egyenként és sokszor egyben is próbára teszik.
A Cortex sorozat 6 éves kortól játszható változataiban megjelennek a különböző területek fejlesztési feladatai:
1. Memória
Az emlékezet az a képesség, amely eltárol, megőriz és előhív információkat és élményeket.
2. Labirintus játék
Kiválóan fejlesztik a figyelemkoncentrációt, a térlátást, vizuális memóriát, a logikai gondolkodást és a problémamegoldó képességet.
3. Kakukktojás
A gyermek ismerje fel bizonyos dolgok közös és eltérő tulajdonságait,
és ezen szabályszerűségek alapján tudjon csoportosítani, illetve kizárni elemeket.
4. Koordináció
A kártya hátoldalán látható, hogy melyik kéz milyen
színnek, valamint melyik ujj milyen számnak felel meg.
A kártyát felcsapva a feladat az, hogy a képen látható
ujjaat/ujjakat minél gyorsabban a megfelelő pontra helyezze a játékos
önmagán.
5. Keresd a párját! és 6. Gyakoriság
A sikeres olvasástanulás alapfeltétele, hogy a gyermek képes legyen felismerni apró eltéréseket, a formák közötti azonosságokat és különbözőségeket.
7. Logika
A vizuális problémák megoldásával problémamegoldó gondolkodást, kreativitást fejlesztenek a feladatok.
8. Tapintás kihívás
A tapintás az érzékelés egyik módja, mely folyamatban a receptorok és az idegrendszer szoros kapcsolata működik.
A Cortex kisebbeknek való társasjátékából két változat kapható, míg a 8 éves kortól való változatból már három különböző doboz elérhető.
A nagyobbaknak való Cortexek már bővülnek olyan feladatokkal, melyek az analizáló-, és a kombinációs-készséget célozzák meg és a logikai-matematikai gondolkodást fejlesztik. Komplex IQ játék, melyben minden fejlesztési lehetőség megtalálható.
Gyorsasági-megfigyelős játék, melyben fontos a gyors reagálás is, hiszen az adott feladatot egyszerre kapják a játékosok, és az nyeri el a lapot, aki a leggyorsabban fejti meg a lap feladatát. Az egyes dobozok lapjai keverhetők egymással.
Cortex kék
Cortex 2 fehér
Cortex 3 piros
Úgy tervezték, hogy nagyjából egyenlő arányban tesztelje a verbális, a numerikus és a térbeli érzékelés képességét.
Amennyiben valaki a valós IQ értéket szeretne megtudni, úgy a 40 feladvány megoldására maximum 120 percet adhat magának, egy perccel sem többet.
Kiértékelésnél minden helyes válasz 1 pontot ér. A játékleírásban a kiértékelést pontszámokban, és az IQ szint megnevezésében is láthatja a játékos.
A játékkínálatban nagyon sok olyan egyedül játszható logikai játék található, mely a részképességek valamelyikének erősítésével simán beillik IQ teszt feladványnak. A Smart Games játékok feladataival gyakorolhatjuk az IQ tesztekben megtalálható logikai rejtvényeket.
Sorrendiségen alapuló Smart Games játékok a Tojó toló, Az űrkaland, A Titkok temploma, A Makkant mókus, A Robot toló, és a Pillangók. Speciális szerialitást és térlátást fejlesztő Smartgames játék a Színkép.
Sudoku feladványhoz hasonlító feladatot kapunk a Gyémánt rejtekhely játékban, melyben az egyértelmű információk értelmezése mellett a kizárásos alapon történő következtetés a legnagyobb kihívás.
A kompakt, kis dobozos Smart Games IQ sorozat tagjai szintén remekül illenek a felsorolásba. Az említett játékok felnőtteknek és gyermeknek egyaránt ajánlottak, és sokak szerint a legjobb játékok az időskori demencia megelőzésére is.
Az összes Smart Games játékot a képre kattintva találod >>>
Cikkünk fő képének forrása: pixabay.com
Kapcsolódó cikkeink:
Intelligenciáról, általános műveltségről és azokhoz kapcsolódó játékokról >>>
A zene fejlesztő hatása >>>
Időskori demencia, feledékenység ellen játékokkal. Megelőzés. >>>
Kooperatív játék, kooperációs társasjáték >>>
Csapatépítő játékok gyerekeknek >>>
Logikai csapatépítő játékok >>>
A memóriajáték fejlesztő hatása >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: