Beszédfejlesztő játékok 2 éveseknek
Kifejezetten beszédfejlesztő játék kevés van a 2 éves korosztálynak. Többféle játékkal fejleszthetjük azon területet ami szükséges a beszéd ösztönzéséhez, fejlesztéséhez. Ezen játékok nem kimondottan beszédfejlesztésre lettek megalkotva, de együtt, a játékokat kombinálva, a komplexitás elvét követve segítik a gyermek beszédének fejlődését, és a beszédindítást.
A legjobb, ha különböző játékokat válogatunk össze: szerepjátékokat (babázás, orvosos játék, stb.), kirakókat, képpárosítókat, építő játékokat, mozgásfejlesztő játékokat, melyekkel ösztönözhetjük a gyermeket a beszédre, illetve más agyterületet fejlesztenek, melyek a kommunikációhoz szükségesek.
A legjobb beszédfejlesztő játék a gyermeknek az anyával való kommunikáció. Beszéljünk a gyermekhez minél többet.
Minél többet beszélnek ugyanis egy kicsi gyerekhez, minél többet hallja a beszédet és látja közben a felé forduló ember arcát és szájmozgását, annál könnyebben sajátítja el a beszédet. Az intenzív, szeretetteljes kommunikáció a beszéd megindulásának bölcsője.
Már születéstől fogva érdemes beszélni a gyermekünkhöz, pedig akkor még biztosan nem érti.
Sok mondókázás, éneklés, ölbeli játék és napközbeni valamint esti mese.
A közös tevékenykedések közbeni beszélgetések, az általunk kitalált vagy éppen olvasott mesék pótolhatatlanok. Nem szerencsés a tévére bízni a gyerekek nyelvi fejlesztését.
Nagy figyelmet kell fordítani a mozgásra is, a két agyfélteke összehangolására. Mi köze van a mozgásnak a beszédhez?
A beszéd fontos előfeltétele a mozgás: kúszás, mászás, járás. Fontos még a hintázás, a hintázó mozgás, mert az idegrendszer megfelelő működését segíti.
Fontos az ingergazdag környezet. De ne essünk túlzásba sem.
Játsszatok sokat, és minden cselekvést kísérj tudatosan beszéddel.
A mindennapos tárgyakat, állatokat ábrázoló játékok kiválóan alkalmasak a beszéd és szókincs fejlesztésére.
Ezek lehetnek sima kirakók, formaberakók, memória játék lapjai, építő játékok.
Beszélgessünk játék közben a képekről. Mi látható a játékon? Tárgy esetében, pl. mire való? Mire használjuk? Állat esetében: mit mond, milyen színű, hol lakik, mit eszik?
2 évesnek beszédfejlesztéshez ajánlott játékaink:
Little Dutch Jake baba
Little Dutch - Vintage lakóautó
Emojis ujjbáb csomag 5db-os
Mókás hangok - A rendőrautó könyv
Mókás hangok - A vonat könyv
Mókás hangok - A tűzoltóautó könyv
Kontrasztos textilkönyv - járművek
Little Dutch fa teáskészlet
Fisher-Price: Sütifaló Kincsesbödön
Hogyan induljunk a beszédfejlesztő hosszú úton gyermekünkkel? Fontos az apró lépésekben haladás és ismétlés.
Beszédfejlesztés 2 éveseknek. Tanácsok, játék ajánlók.
Kezdhetünk hangutánzó szavakkal. Pl. milyen hangot ad az autó? Mit mond a cica? stb.
Ha már mennek a hangutánzó szavak, akkor következhetnek a nagyon egyszerű, rövid szavak ismert vagy a gyermek által nagyon kedvelt tárgyakról, meseszereplőkről.
Mint azt már említettük, nagyon fontos a mozgás. A kúszó és mászó mozgáshoz használhatunk alagutat, a forgó és hintázó mozgáshoz nagyon jó a csepphinta otthonra.
A gyerekek nagyon szeretik a mondókákat, gyerekdalokat. Főleg ahol mutatni kell vagy mozogni is közben. Érdemes nem sokat megtanulni, csak 2-3-at, de egyszerre csak egyet. Akár egy hétig minden nap ugyanazt a mondókát, ez növeli a biztonság érzetet is a gyermekben.
A kúszás megjelenését követően a babák folyamatos mozgásukkal mintegy önmagukat fejlesztik. Mind az izomzatuk, mind pedig az idegrendszerük ugrásszerűen fejlődik az újabb és újabb mozgásfajták elsajátítása során. Ezek kellenek később ahhoz, hogy a gyermek a finomabb, precízebb mozdulatokat igénylő mozgásokat is jól végre tudja hajtani, mint a beszédhez szükséges szájmozgás, artikuláció.
Reméljük, hogy a fenti játékokkal sikerül gyermeked beszédfejlődéséhez hozzájárulnunk, segítenünk.