Annyiféle társasjáték létezik, hogy nem csoda ha egy kicsit elveszünk, és nem tudunk dönteni melyik, milyen típusú társasjáték jönne be leginkább nekünk, a családnak.
A következő összefoglalónakkal szeretnénk segíteni, hogy legalább néhány társasjáték típust ki tudjatok zárni, ami nem nektek való.
Szeretitek a gyors, pörgős játékokat? Fontos, hogy a társassal az egész család szívesen játsszon? Nem szerettek órákig ücsörögni, inkább az ügyességi játékokat kedvelitek? Itt megtaláljátok a megfelelőt:
Korosztály szerint:
Társasjáték gyerekeknek
Talán itt a legfontosabb eltalálni, hogy a gyermek milyen játékot kedvel, mert itt dől el a játékhoz való hozzáállása a továbbiakban. Igyekezzünk valamivel feldobni a szabályok ismertetésének idejét. A szocializálódás egyik legfontosabb történése a szabályok elfogadása és az azokhoz való alkalmazkodás.
Amennyiben fontosnak tartod megvédeni a gyermeket a kudarctól (veszít a játékban), úgy választhatsz együttműködős társasjátékot is kisgyerekeknek is széles kínálat áll rendelkezésre.
Családi társasjáték
Olyan játékot szeretnél, amelyet az egész család tud és szeret játszani a kicsitől a legnagyobbig? Vidám, kommunikációs vagy gondolkodtató logikai családi játékok, amiket a szülők is élveznek:
Mindig nehéz egy olyan játékot ajánlani, ahol a kisebb gyerekek (3 évesek) együtt játszhatnak a felnőttekkel, úgy, hogy az számukra is élvezetes legyen. Ilyen nem nagyon van. Természetesen vannak, amik a külsőjükkel, vagy a társasjáték menetével elnyerhetik a felnőttek tetszését, és szívesen játszunk vele a gyerekekkel, de nem igazán nyújt akkora kihívást egy felnőtnek. Viszont 5-6 éveseknél már vannak olyan játékok, amik akár a szülőknek is remek választás lehet.
Mi, az Okosjáték csapata folyamatosan hangsúlyozzuk, hogy milyen fontos szerepe van egy kisgyermek életében a társasjátékozásnak a családtagjaival. Minőségi időt tölthetünk együtt és a játék során a nevelés számos összetevője kerülhet elő megoldandó feladatként.
Társasjáték felnőtteknek
Társasjátékok 8-10-12 éves kortól. Ha a dobozon ez az életkori besorolás, akkor ez azt jelenti, hogy a játék az a fölötti életkor fölött bárkinek ajánlott lehet.
Baráti, családi összejövetelekre a legjobb választás egy jó partyjáték, nagy sikere szokott lenni a kommunikációs, a stratégiai és a szabadulószobás társasjátékoknak.
Jó szívvel ajánljuk, hogy merjetek néha megint gyereknek lenni, mert a sok munka mellett kiváló kikapcsolódást nyújthat egy jól megválasztott játék.
Társasjátékok időseknek, nyugdíjasoknak
A játék öröméből nem lehet "kinőni"! Ráadásul a szellemi képesség fitten tartásához is nélkülözhetetlen, hogy idős korban is olvassunk, játsszunk, gondolkodjunk. A következő játékokat ajánljuk a szellemi épség megőrzésére, amelyeket játszhatunk gyerekekkel, barátokkal, unokákkal. A játékok fejlesztik a memóriát, gondolkodásra késztetnek, és végül, de nem utolsó sorban szórakoztatnak is:
Társasjátékok nyugdíjasoknak >>
Játék jellege szerint:
Táblajátékok
Az emberiség legnagyobb szellemi alkotásai közé tartoznak a táblajátékok, melyek szoros kapcsolatban vannak a matematikával, logikával. A tic-tac-toe játékot már az Ókori Egyiptomban is játszották.
Táblajátékok előnye a gyerekek és felnőttek értelmi képességének fejlesztése, a szabadidő igényes, tartalmas eltöltése, a társas élet erősítése, a probléma megoldásra nevelés.
Stratégiai társasjátékok
Egy társasjátékban a győzelem alapulhat szerencsén, stratégián, vagy a kettő keverékén.
A stratégiai társasjáték jellemzője, hogy előre gondolkodást és tervezést igényel a győzelem eléréséhez. A játék kimenetele a stratégiai játékok esetén nem a szerencsén, hanem a játékosok képességén múlik.
Gondoljunk például a mindenki által ismert stratégiai játékra, a sakkra, ott kizárólag a játékosok döntései határozzák meg a játék végét. Mindkét félnek ugyanolyan lehetőségek állnak rendelkezésre, nem húzunk kártyát, nem dobunk kockával, kizárólag az előre gondolkodás és a figyelem dönt.
A stratégiai társasjátékok próbára teszik gondolkodást, logikát és a mentális kitartást.
Taktikázz, gondolkodj előre, használd ki jól a lehetőségeidet és a találd ki előre ellenfeled lépéseit!
A legtöbb stratégiai társasjáték idősebb korosztálynak javasolt, tiniknek, felnőtteknek, de van néhány társasjáték, amely egészen korán, akár 6 éves kortól elkezdi fejleszteni a stratégiai gondolkodást. Ilyen például a Rókanyomon, Kalózkincs társasjáték, Stone Age junior.
Logikai társasjátékok
Agyat tornáztató, gondolkodtató játékot keresel? Akkor válassz logikai társasjátékot!
Rengeteg egyedül játszós logikai játékból választhatnak a kínálatunkból, de akadnak társasjátékok is, aminek a játékmenetéhez valamilyen logikai gondolkodás szükséges, vagy akár a szabaduló játékoknál a logikai feladványok megoldása vezet a győzelemhez.
Kvíz társasjátékok
A kvíz játékokat mindenki szeretni. Hogy mi a kvíz társasjátékok titka? Talán az, hogy a kvíz játékok során tesztelhetjük magunkat, próbára tehetjük tudásunkat. Ha tudjuk a választ a kérdésre, az önbizalmat ad, megnyugtat, hogy képben vagyunk. Ha pedig nem tudjuk a választ, játszva tanulhatjuk meg a játék során.
Ügyességi társasjátékok
Nem szerettek óráig egyhelyben ücsörögni? Szívesen játszanátok valami olyan társasjátékkal, amely közben lehet mozogni? Esetleg a kertben, a teraszon is játszhattok vele? Akkor nektek az ügyességi társasjátékok valók. Ezek jellemzője az egyszerűen, gyorsan értelmezhető játékszabály és a könnyed igazán szórakoztató játékmenet.
Beszélgetős, pszichológiai társasjátékok
Baráti társaságoknak, családoknak, pároknak ajánljuk leginkább a beszélgetős társasjátékokat, amely közben lehetőség nyílik jobban megismerni a másikat, játék közben kibeszélni a hétköznapi problémákat, majd megoldani őket. A tiniket a legnehezebb rávenni, hogy beszélgessenek a szülőkkel. A tapasztalat az, hogy egy beszélgetős társasjáték erre is megoldás lehet.
Versengés szerint:
Kooperatív társasjátékok
A kooperatív játékokban nem egymás ellen játszunk, hanem egymást segítve kell győznünk a játék ellen. Fontos az együttműködés, a csapatmunka, az összedolgozás. A gyerekeknél sokszor előfordul, hogy a vereséget még nem tudják jól kezelni. Ezekkel a játékokkal talán könnyebben meg tudnak barátkozni a tudattal, hogy igenis van, amikor nem nyerünk. De ebben az esetben legalább együtt veszítünk.
Ha nem tud gyermeked veszíteni, próbáljátok ki egy kooperatív játékot!
Egymás ellen játszható társasjátékok
A legtöbb társasjátékban a felek egymás ellen küzdenek és a játék végén a legtöbb pontot gyűjtő, vagy a célba leghamarabb bejutó játékos győz. Ezekben a játékokban esélyünk van arra is, hogy a játékostársainkat hátráltassuk, akadályozzuk, ezeket szokták a gyerekek nagyon rosszul viselni.
Nehézségi fok szerint:
Egyszerű, könnyen tanulható társasjátékok
A játékszabály egyszerű alapokra épül, általában a gyorsasági-megfigyelős és az ügyességi játékokra jellemző, hogy a játék során nem kell túl sok kitételre figyelnünk. Pár perc alatt el lehet sajátítani a szabályokat és már kezdődhet is a játék.
Összetett társasjátékok
Sokszor figyelmeztetjük a szülőket arra, hogy az életkori besorolásból ne feltétlenül következtessenek, mert inkább azon múlik egy játék sikere, hogy van-e elég türelme a gyerekeknek kivárni a szabályok ismertetését és tudják-e követni az egymásra épülő szabályokat, illetve fenntartható-e a figyelmük hosszú órákon át. A forgalmazók, játékkészítők egyetértenek abban, hogy három alap stratégiai játék van, amik közül ha bármelyikkel valaki örömmel játszik, akkor tovább léphet a nehezebb, összetettebb játékok felé. Ez a három a Catan telepesei, a Carcassonne és az Alhambra.
Idő szerint:
Gyors, pörgős, pár perc alatt lejátszható társasjátékok
A nap levezetéseként, fürdés után egy gyors játék mindig belefér. De bárhol elővehetitek, ha van szabad pár percetek. Könnyű játékszabály, rövid játék idő jellemzi ezeket a játékokat.
Inkább a gyors, pörgős játékokat kedvelitek, aminek nem kell órákig böngészni a játékszabályát? Akkor itt nézzétek körül:
Gyors, pörgős társasjátékok >>
Hosszabb idő alatt lejátszható társasok
Szereted, ha egy játék jól felépített, van története, akár több napon keresztül is játszható? Akkor ezeket a játékokat neked találták ki:
Hosszú, órákig tartó játékszabály, amit megéri végig bogarászni, mert utána egy nagy kalandban lesz részed, valaki más bőrébe bújhatsz egy rövid időre, mikor semmi más nem számít, csak a játék, amivel éppen játszol.
Társasjáték ajánlónkat a linkre kattintva találod >>> Hogyan válasszunk társasjátékot
Társasjáték toplista a linken >>> Társasjáték toplista
Top 13 környezetbarát játék az alábbi linken tekinthető meg >>> Top 13 környezetbarát társasjáték
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: