A só liszt gyurma gyerekkorunk kedvence. Ma már rengetegféle gyurma kapható a boltokban, de nincs annál egyszerűbb, mint gyorsan kikeverni egy adag só liszt gyurmát, ha gyurmázni szeretne a gyerkőc. Csak egy kis liszt, só és víz kell hozzá és indulhat is a kreatívkodás.
Miért jó a só liszt gyurmázás?
Csakúgy mint minden gyurmázás, ez is nagyon jó hatással van a finommotorikus készségre. Emellett fejleszti a kézügyességet, a koncentrációt, a megfigyelőképességet, hiszen sokszor valamilyen képről, mintáról dolgozunk, és azt kell leutánuznunk. Jó izomerősítő. Fejleszti az arányérzéket, hiszen nem mindegy, hogy mekkora fület csinálunk a kutyusnak, arányosnak kell lennie a testével. Fejlődik a kreativitás is, és ami a legfontosabb: szórakoztató, a gyerekek imádják.
Miket készíthetünk belőle?
A lista végtelen. Készíthetünk figurák saját használatra vagy ajándékként. Saját használatra készíthetünk a babáknak, plüssöknek gyümölcsöket, ételeket. díszeket a lakásba: karácsonyfadíszt, húsvéti tojásdíszeket.
Ha ajándékba adjuk, készíthetünk ajándékkísérőt, könyvjelzőt, kulcstartót.
1. Készíthetünk láb, kéz lenyomatokat. Nagyon szép ajándék a nagyszülőknek, amit sokáig őrizni fognak.
Nyújtsunk egy kört a só liszt gyumából, majd nyomjuk bele a kicsi lábát, tenyerét. Ki is festhetjük. Szúrjunk hurkapálcát a kör tetejére, így akár száradás után fel is akasztható.
2.Készítsük gyümlcsöket a gyurmából (kisebbeknek). Állítsunk össze belőle gyümölcskosarat.
3.Készítsétek el ezt az egyszerű baglyot!
Készítsük egy kört. Egy filctoll kupakjával nyomjunk köröket a bagyoly hasára, mintha tollak lennének. Hajtsuk be a kör két oldalát. A felső részt hajtsuk le, ebből lesz a fej, majd alakítsunk ki két fület. A szemhez is a filctoll kupakját használtam. Akár ki is festhetjük.
Vagy ezt a csigát:
Csináljunk egy hengert, kicsit lapítsuk szét és tekerjük fel. A csápjait vágjuk be egy éles késsel és formázzuk meg.
4. Csináljunk neves karácsonyfadíszeket!
5. Készítsünk díszt a tojásfára húsvétra!
6. Nyomdázzunk bele!
7. Használjuk a sütikiszúróinkat! Majd fessük be temperával, filctollal a kész alkotásokat. Magát a nyers gyurmát is színezhetjük, ehhez folyékony vagy gél állagú ételfestéket ajánlom, akár csillámport is tehetünk bele.
8. Fonjunk belőle, akár egy kosarat is készíthetünk, vagy tekerjük meg és fonjunk belőle perecet.
Mire vigyázzunk?
A só liszt gyurmát ne kóstolgassa a kicsi! Ha egy apró darabot megeszik, attól valószínűleg még nem lesz baja, de a nagyobb mennyiség hasfájást, hasmenést okozhat.
Só liszt gyurma recept:
A méréshez bármilyen méretű bögrét, csészét használhatunk, az arányok megmaradnak, én egy 2,5 dl-es bögrét használtam.
2 bögre finomliszt
1 bögre apró szemcséjű só
3/4 bögre csapvíz
A hozzávalókat kb. 5 perc alatt gyúrjuk kézzel simára, ha morzsálódik, adagoljunk hozzá kanalanként annyi vizet, amennyivel szép, sima golyót formálunk. És már kezdődhet is a móka!
A só liszt gyurma figurák néhány nap alatt kiszáradnak. Az én vékony, kis figuráim egy nap alatt kiszáradtak a levegőn. Nem kell őket melegíteni, sütni. Száradás közben megfordíthatjuk őket, ha már az egyik oldala megszáradt.
Kapcsolódó cikkeink:
Saját készítésű társasjáték házilag >>>
Húsvéti sütemény recept ötletek >>>
Kreatív ötletek gyerekeknek >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: