A kisgyermekek kézügyességének fejlesztésére már sokféle játék és sokféle csipesz kapható, mivel a különböző típusú csipeszeknél különbözik a kézmozdulat, amellyel használni és tartani tudja őket a gyermek.
Más-más kéz izom kapcsolódik be a műveletbe, ha egy hegyesebb, vékony csipeszt használ a gyermek, és ha egy tálalócsipeszhez hasonlító eszközzel csipeszel.
A csipeszes játékokban közös, hogy sok elemet találunk a dobozaikban, hiszen minél több bigyót fog meg a gyermek a csipesszel, annál közelebb kerülünk a kis kezének ügyesedéséhez. Az ujjakat mozgató idegpályák hálózatának fejlettsége, a kézfej csontosodása, az érzékelési és észlelési folyamatok mind befolyásolják, hogy iskolakezdésre a gyermek keze milyen ügyes lesz.
Ezek a játékok többségében szortírozó játékok, azaz a gyermek feladatnak kaphat csoportosítást, halmazalkotást. Azonos tulajdonság alapján válogatja szét a játék elemeit, mindeközben számol, összehasonlítja a mennyiségeket. És ezt a válogatást és pakolást a kézügyességet fejlesztő nagyméretű csipesszel végzi.
Azoknak a gyerekeknek, akiknek szükségük van a finom-motorika fejlesztésére, mindenképpen ajánljuk a csipeszezős játékokat, mert a későbbiekben, az iskola elkezdésekor már kezdődik az a munka, amelynek sikeressége nagymértékben múlik a kézügyességen és a kéz izmainak állapotán.
A csipeszes játékkészletekben egyrészt csipeszelnivaló elemeket, másrészt magát az eszközt, a finommotorikus csipeszt találjuk. Némelyekbe tartóedények is kerültek, ezzel nemcsak a kézügyesség játékos fejlesztése valósulhat meg, hanem a szem-kéz koordináció is elég figyelmet kap.
Sok készlet kapható már, az egyik készletben pici állatfigurákat pakolászhatnak a gyerekek az eszközzel.
Egy másik csipeszes szettben dínók, megint másikban járművek várják a gyerekeket.
A főzőcskézős gyerekek apró gyümölcsöket vagy éppen muffinokat csipeszelhetnek.
Található olyan kézügyességfejlesztő csipeszes társasjáték is, amelyben egy tenyérbe illeszkedő mókus maga a csipesz, vele kell a makkokat összeszedegetnie a kicsiknek, majd a megfelelő helyre beilleszteniük.
A ruhaszárító csipeszkészletet számtalan mókás játékhoz használhatjuk ugyanúgy, mint az egy darabos csipeszeket.
És hogy mit csipeszeljünk a gyerekekkel? A játékok alkatrészein kívül otthon megtalálható dolgokat, például babot, lencsét, pattogatott kukoricát, papírgalacsint, wcpapír gurigát, bármit, de gyurmázáskor, tésztagyúráskor is használhatjuk őket.
Az összes csipeszes játékunkat megtalálod itt >>>
Kapcsolódó cikkeink:
Finommotorika fejlesztése >>>
Téri tájékozódás fejlesztése >>>
Montessori eszközök >>>
Matatófal >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: