Mi az a matatófal, vagy matató tábla? Mire jó a matatófal?
A matatófal általában fából készül és egy fa alapra helyezik rá a babrálható, szórakoztató elemeket.
Vannak műanyagból készült fajták is, de általában a fából készült közkedveltebb.
Külön kedvencek azok a matatófalak, amelyeken napi használati eszközök vannak. A gyerkőc biztonságosan felfedezheti a felnőttek által használt tárgyakat, mint például a kapcsolók, zárak, stb.
Minél több és változatosabb dolgokat helyezünk rá, annál tovább lefoglalja a gyerekeket.
Pl az egyiket csavarni kell, a másikat eltolni, a harmadik hangot ad, a negyediket kapcsolni kell, stb.
Mi a különbség a matatófal és matató tábla között?
A matató falat általában a falra helyezik, a gyermek magasságában, hogy megkönnyítse a játékot.
A matató táblával az asztalon, vagy akár a földön ülve is lehet játszani. Utóbbi előnye, hogy a pici nem helyhez kötött játék közben.
Fejleszti a legkisebbek finommotoros képességeit, miközben egy "lebilincselő" játék babáknak és bölcsiseknek, de még óvodásoknak is.
Matatófal, matató tábla készen megvásárolható itt, kattints ide >>>
Mit rakjunk a matató táblára, ha magunk szeretnénk elkészíteni?
Rakhatunk pici, különböző irányba nyitható ajtócskákat, amik mögé képeket helyezünk el. Babáknak pörgethető kerekeket, mozgó, mozgatható tárgyakat, a legkisebbek figyelmét először ezek kötik le. Később mindenekelőtt zárakat, mert a kisgyerekek ezt élvezik a legjobban. Nagyobb gyerekeknek ne hagyjuk ki a kulccsal nyitható zárat. A kulcsot érdemes lánccal vagy kötéllel odaerősíteni (ne legyen a lánc vagy kötél hosszú!), hogy ne vesszen el. Szintén nagyobbaknak jó ötlet a karabíner, lakat kulccsal.
Kép forrása: http://www.marymakesgood.com/
Különböző tapintású anyagokat is szoktak a matatótáblára helyezni. Gombbal nyitható anyagot, zippzárat, tépőzárat, akár cipőfűzés gyakorlásához is felrakhatunk ügyesítő „játékokat”.
További ötletek: mozgatható kilincs, kopogtató (csak bírjuk majd elviselni), biciklicsengő, villanykapcsoló, övcsat, vagy egy régi szandál és annak a csatjával lehet játszani, retesz, rigli, kallantyú, babatükör, rajztábla, stb. Különlegességek: napelemes számológép, távirányító, tárgy fölé mozgatható nagyító.
Mi legyen a matatófal alapja, amire a tárgyakat felrakjuk?
OSB lapot vagy „rétegelt lemezt” érdemes szerezni, ha vastagabb, annál jobb. Mi kb. 2cm vastag lapot használtunk. Ne legyen szálkás a lap, nehogy megsértse a pici kezét! Ha kisebb matatótáblát akarsz készíteni, jó lehet egy vágódeszka is.
Fontos! A matató táblára az „alkatrészeket” nagyon erősen fúrjuk fel. Legyen vastagabb a tábla, hogy mélyebbre tudjuk helyezni a csavarokat, erősebben megtartsa a később, gyerekek által erősen igénybe vett tárgyakat. Ha nem falra rakod fel, akkor vigyázni kell, nehogy a kisgyerek magára rántsa a matató táblát! Figyeljünk a rögzítésre!
Hol szerezzük be a hozzávalókat?
Nagyobb barkácsboltokban nyugodtan lehet válogatni, nekünk a helyi kis barkácsboltos segített ötleteket adni, árban is nagyon kedvező volt.
Ügyesebb apukák a tábla helyett dobozt is készíthetnek, amelynek az oldalain különböző zárak vannak.
Ha nem szeretnél vesződni, matatófalat vagy matató táblát, dobozt itt is megvásárolhatod, kattints ide >>>
Címkék: matató tábla, matatótábla, matató fal, matatófal, matatófal kicsiknek, matatófal gyerekeknek, matató tábla babáknak, matató tábla gyerekeknek
Matatófal, matató tábla és matató doboz, vagy kulcsos játékok itt: Matató játékok itt - ezt megnézem!
Kapcsolódó cikkek:
Zárak és reteszek, záras játékok kicsiknek >>>
Finom motorika fejlesztése >>>
20 tuti karácsonyi ajándék tipp kicsiknek és nagyoknak >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: