Az alábbiakban felsorolunk néhány konkrét módszert és tevékenységet a figyelem fejlesztésére, amelyet ti is bátran kipróbálhattok csemetéddel otthoni körülmények között:
Játékos tevékenységek
Az óvodások számára a játék a legtermészetesebb tanulási mód. Játékos tevékenységek, például építőjátékok, kirakók, társasjátékok és szerepjátékok segítenek a gyerekeknek fejleszteni a koncentrációs készséget, miközben élvezik az időtöltést.
Rövid időtartamú tevékenységek
Az óvodások figyelme általában még rövid időtartamra korlátozott. Rövid, változatos tevékenységek segíthetnek abban, hogy gyermeked könnyebben koncentráljon, és ne unatkozzon.
Ezekhez tökéletes megoldás egy társasjáték vagy kártyajáték, ahol egy kör pár perc alatt lejátszható vagy akár egy foglalkoztató füzet is, ahol egy feladatot rövid idő alatt meg lehet oldani.
Bár a Zingót a gyártó 4 éves kortól ajánlja, nyugodtan kipróbálhatjátok a játékot kiscsoportos gyermekeddel is. A bingó párok megtalálása a figyelem és koncentráció tökéletes játékos fejlesztése.
A Logico primo feladatkártyái nem csak a koncentrációt, hanem számos más készséget is erősítenek.
Többek között a színek, formák, mennyiségek, logikai kapcsolatok és ellentétpárok ismeretét is elsajátíthatják a gyerekek az érdekes feladványok megoldása közben.
A kapcsolódó kategóriánkban rengeteg témában találhatsz feladat csomagokat.
Kezdő társasjátéknak a Djeco márka termékei tökéletesek. Ezek a rövid körös társasjátékok még kevés szabállyal rendelkeznek, így a legkisebbek is örömmel játszanak vele.
Szabályok és rutinok
A rendszeres rutinok és szabályok segíthetnek a gyermeknek megtanulni, mikor kell egy feladatra koncentrálni és mikor kell lehet ellazulni, pihenni. A napirend kiszámíthatóságot teremt, ami elősegítheti a figyelem fenntartását.
Szabad játék idő
A szabad játék idő fontos része a fejlődésnek. Engedd meg a gyermeknek, hogy kreatív módon játszhasson, ami lehetőséget ad a koncentráció fejlesztésére és a képzelet szárnyalására.
Az önálló játék során te is megpihenhetsz kicsit, mindössze annyi a feladatod, hogy megtaláld azt a játék típust, amivel a gyermeked elmélyülten tud játszani akár hosszabb időn keresztül is.
A Little Dutch fa játékai például nem csak praktikusak, hanem szemet gyönyörködtetőek is.
Az óvodás korú gyerekeket általában megbabonázza a fa játék sín és vonatpálya építése, az autós játékok, de a játék konyhából is megannyi érdekes étel kreáció kerül ki egy-egy ilyen szabad játékos időszak alatt.
Little Dutch fa vágható gyümölcsök játékkonyhába.
Különböző tevékenységek kipróbálása
Változatos tevékenységek kipróbálása, mint például festés, rajzolás, építés, játékok, ének, és mozgásos játékok, lehetőséget adnak arra, hogy a gyermeked különböző képességeket és új érdeklődési területeket fedezzen fel.
A színezők és kifestők nemcsak a kézügyességet, hanem a koncentrációt is fejlesztik.
Fontos a pozitív megerősítés
Jutalmazd a gyermeked, amikor sikeresen koncentrál vagy elvégez egy feladatot.. A pozitív megerősítés segíthet a gyermekednek megérteni, hogy a figyelmének és koncentrációjának pozitív eredményei vannak.
Ebben az esetben nem feltétlen tárgyi “nyereményben” kell gondolkodnod. A szóbeli megerősítés talán az egyik legfontosabb “eszköz” az egészséges érzelmi fejlődés kapcsán.
Környezeti tényezők
Biztosítsd, hogy a tanulási környezet csendes és rendezett legyen. Igyekezz már a kezdetektől erősíteni a gyermekedben a rend iránti vágyat.
Próbáld meghonosítani a környezetében is azt a szokást, hogy egy új játék elővétele előtt, szükséges elpakolni azt a játékot, amivel már nem játszik.
A rendezettebb környezet segít jobban koncentrálni, így egyszerre csak annyi inger éri a gyermekedet, amelyet a korának megfelelően még tud kezelni.
Rendszeres testmozgás
A rendszeres testmozgás segíthet gyermekednek a felesleges energiák levezetésében, ami elősegíti a jobb koncentrációt is.
Érdemes a szabadban tölteni legalább napi 1-2 órát (akár kisebb idő blokkokra bontva) a téli időszakban is.
Mesék olvasása
A közös meseolvasás nemcsak a szókincset fejleszti illetve a kötődést erősíti, hanem lehetőséget ad a gyermeknek arra is, hogy figyeljen és kövesse a történetet.
Nagyobb gyerekkel a mesék elolvasása után kipróbálhatod azt is, hogy kérdéseket teszel fel a mesékkel kapcsolatban.
Ezzel a módszerrel nem csak a koncentrációt, hanem a memóriát és a szövegértést is játszva tudod fejleszteni, illetve megismerheted a gyermeked sajátos látásmódját az elé tárt mesevilággal kapcsolatban.
Sőt akár a napjáról, a közelmúlt történéseiről is több mindent megtudhatsz, mintha csak annyit kérdeznél a nap végén, hogy mi történt aznap az óvodában.
Nem győzzük hangsúlyozni: minden gyerek más!
Ezen módszerek kombinálása segíthet a figyelem és koncentráció készségeinek kiegyensúlyozott és pozitív fejlődésében óvodás korban. Fontos azonban megérteni, hogy minden gyermek egyedi, és az egyes módszerek hatékonysága változhat.
Próbáld ki a fenti módszereket és alkalmazd a számotokra legideálisabb kombinációkat. Az Okosjátéknál minden eszközt megtalálsz az élménydús és minőségi közös időtöltéshez!
Kapcsolódó cikkeink:
Fejlesztő játékok az óvodás korosztálynak
Fejlesztő játékok óvodásoknak az ingerdús környezet kialakításához