A mai napig világszerte kedvelt társasjáték a Dominó!
Nem olyan ősi játék, mint a backgammon meg a sakk, de megjelenése nagyon régre vezethető vissza. Az eredetéről több teória is megjelent, hogy ki és hol használta először.
A Dominó-t a játszás mellett jóslásra is használták Koreában és Indiában. A játék, és maga a szabály rengeteg változtatáson ment keresztül mire megszületett az általunk is jól ismert játékmódszer.
A klasszikus dominó készlet 28 darab fekete alapon fehér pöttyös elemből áll. Mindegyik két egyenlő részre van osztva, melyeken 0-6-ig különböző kombinációkban pont található. Azokat, amelyeknek mindkét felén ugyanannyi pont van, azt duplának, vagy kettősnek nevezik.
A dominó sikerét talán az adja, hogy a játékszabály könnyen elsajátítható. Nem a szerencsén, hanem a logikánkon múlik a játék kimenetele, és kb. 15-30 percig tart.
(Kép forrása: freepik.com)
Dominó játékszabály:
A játékot 2-4 fő játszhatja. Minden játékos kap 7 dominó lapkát úgy, hogy a többi játékos ne láthassa. (kisebb gyerekekkel lehet nyílt lapokkal játszani). A megmaradt elemek képezik a talont, melyből a játékosok dominókat húznak. A játékot kezdhetjük úgy, hogy a kezdő játékos letesz az asztalra egy dominót a készletéből, vagy a talonból felfordítunk egy elemet, úgy, hogy a pontok felfelé legyenek- ez lesz a kezdő lapka. Ezután a játékosok felváltva kiválasztanak készletükből egy-egy dominót és lehelyezik az asztalon lévő dominó sor bármelyik végére. A lerakás feltétele, hogy csak akkor illeszthető egy dominó a sorhoz, hogy ha az érintkező lapok szomszédos oldalán ugyanannyi mennyiségű pötty található.
Ha a játékos nem tud dominó elemet illeszteni a készletéből a lent lévő sorhoz, akkor választania kell egy elemet a talontból.
A játék kétféleképpen érhet véget:
1. ha valakinek először elfogy az összes dominó lapkája. Ilyenkor a talontban maradnak elemek.
2. ha nehezíteni szeretnénk, akkor ebben az esetben a talontból el kell fogynia az összes dominó elemnek, és ezután, ha egy játékosnak elfogy az összes dominó a kezéből.
A játékot az nyeri meg, aki elsőként megszabadul az összes dominójától, vagy ha pontozással játszunk, akkor aki hamarabb eléri a játékosok által megbeszélt max ponthatárt.
- A győztes annyi pontot kap, ahány elem maradt a játékosoknál és a talontban.
- A győztes annyi pontot kap, ahány pötty van az ellenfelek dominó lapkáin
Változatos a kínálat, a háromszög dominótól megkezdve a 6 és 9 pöttyös dominó is megtalálható, illetve minőségében fából és műanyagból készültek.
A dominó minden életkorban tökéletes játék. Kisebb gyerekeknél még nem kell olyan nagyon komolyan követni a dominó játékszabályát. Pont elég az, ha felismeri az azonos mennyiségeket, vagy az éppen összetartozó képeket és úgy illeszti össze a dominó lapkáit. A legkisebbeknek akár a fából készült képes dominót is jó szívvel ajánljuk és amikor már össze tudják vonni a mennyiségeket és a pöttyöket, onnantól kezdve nyugodtan játszhatunk a kicsikkel pöttyös dominót is, vagy a háromszög alakú színdominókat.
Állatos dominó készlet fából - Woody 90021
Színes 3D Domino Játék fából, "Állatbarátok" - Domino Up
3 dimenziós állatokat kell egymás mellé illeszteni, itt szín-, és formafelismerés történik.
Kétféleképpen játszható a játék. Az egyik oldalán a dominóknak az állatok egyik, illetve másik fele látható, a másik oldalán pedig hagyományos pöttyös dominóként játszhatunk a kicsikkel.
Dínós társasjáték 3 az 1-ben Djeco 8132
Dínós társasjáték gyűjtemény, melyben a dominó, a bingó és a memóriajáték elemein, lapkáin, mindenhol a dinoszauruszoké a főszerep.
Három társasjáték egyben kicsiknek - Djeco 8131
Állatos, képes dominó, memória és képes bingó játék egy készletben.
3 játék egyben: Jenga, dominó és memória
6-7 éves kortól nyugodtan elkezdhetjük játszani a dominót a valós játékszabály szerint
Klasszikus Dominó fa dobozban 28db-os - GO 15335
Triominos - tripple- háromszög dominó játék – GA
A Tripple Dominó egy klasszikus dominójáték, csak itt a dominó formája háromszög és nem pöttyöket hanem számokat tartalmaz. A játékosok célja, hogy megszabaduljanak a saját dominóiktól. Ehhez legalább két számot kell figyelni, keresni, hogy passzoljon a másikhoz. A legtöbb pontot elért játékos lesz a győztes.
Nagy fa játékgyűjtemény - Philos nagy játékkészlet 20/100 - PG 3102
Fából készült játékgyűjtemény, melyben található: kockajáték, malom, halma, backgammon,dáma,sakk,mikado,domino,kinevet a végén, barikád, kínai sakk, 2 pakli francia kártya.
Az alábbi játékkészletekbe a gyártók belecsempészték a dominót is.
Dragomino társasjáték - Sárkánytojások nyomában
Franciaországban az Év Gyerekjátéka díját elnyerő társasjátékban a gyerekek a sárkányok földjét fedezik fel, és azon sárkánytojások után kutatnak. a Kingdomino játék alapján készült, annak "kis testvére".
Kingdomino társasjáték év családi társasjátéka 2017-ben
Dominószerű, osztott lapocskákból királyságot építeni elég izgalmas dolog tud lenni, pláne, hogy előre meg kell tervezni,
hová teszi az ember a következő elemet... Az összefüggő területek, mint a búzatábla vagy az erdő, pontokat érnek,
de a hely korlátozott, egy 5x5-ös négyzeten belül kell ügyeskednie az embernek!
Felnőttek között nagyon komoly dominó partik szoktak zajlani. Ami nagyon különleges és a dominó alapjaira épít, de annál azért jóval összetettebb és érdekesebb játék, az a mexikói vonat társasjáték.
A Mexikói vonat (Mexican Train) egy népszerű dominó játék, amelyet akár 8-an is játszhatunk. A szabályok egyszerűek, gyorsan tanulhatóak, a klasszikus dominóra épülnek és jelentős az interakció a játékosok között.
Egyes feltételezések szerint a dominó Kínából származik, a mahjong rokona.
A Mahjong egy nagyon régi kínai társasjáték négy játékos részére. A játékmenet szempontjából hasonlít a römire, a kanasztára és a dominóra. Ősi logikai játék, melyet egyedül is játszhatunk.
Mahjong társasjáték - Philos 3267
Mahjong készlet arab szimbólumokkal - 3166
Kapcsolódó cikkeink:
Backgammon egy csodálatos ősi játék >>>
Időskori demencia ellen játékokat itt találsz >>>
Ha már unod a passziánszot >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: