Az érzékelés a környezet bizonyos változásaira hangolt érzékszervek változásregisztráló folyamata. Ebben a folyamatban az adott érzékszervhez tartozó ingerspecifikus receptorok regisztrálják a környezet változását (az ingert), majd ezt az információt továbbítják (ingerület formájában) az idegrendszer központi részei (agy, gerincvelő) felé. (forrás: wikipedia)
Az érzékszerveink:
szem- látás
fül- hallás
orr- szaglás
bőr- tapintás
száj/nyelv- ízlelés
egyensúlyi rendszer- fülben található
testérzékelés- különböző testrészek viszonyának érzékelése a
testhez viszonyítva
Amikor a gyermek idegrendszere nem képes feldolgozni a környezetéből vagy saját szervezetéből érkező, leginkább látással, hallással, tapintással, szaglással kapcsolatos egyes ingereket, akkor szenzoros integrációs zavarról beszélünk.
Ha a gyermeket zavarják az éles hangok, vagy ellenkezőleg, túl jól bírja a hangzavart, sok ételt utasít el, vagy zavarja az érintés, és az ízeket, szagokat nem jól tűri, vagy rossz a mozgáskoordinációja, akkor valószínűleg szenzoros feldolgozási zavarral küzdő a gyermek.
Az elnevezés, és a diagnózis leírása az 1970-es évekből Amerikából ered és Anna Jean Ayres nevéhez fűződik, az Ayres-terápia megalkotójához.
A szenzoros játékok ezeknek az érzékszerveknek a foglalkoztatásához, folyamatos edzéséhez valók.
A szenzoros feldolgozási zavarral küzdő gyermekeknek való játékok segítenek a gyermekeknek a látási, a hallási és tapintási feldolgozási képességeik, valamint a finom-motoros készségeik fejlesztésében. Ezeknek a játékoknak a színe, a formája, a tapintása fejleszti a gyermekek alapképességeit, stimulálják a gyermek egy, vagy több érzékszervét.
Amennyiben a szenzorosság nem kap időben fejlesztést, az a gyermeknél tanulási zavarokat okozhat.
Az idegrendszer érlelésével szinte teljes mértékben enyhíthetőek a szenzoros integrációs zavar tünetei.
A kicsik ezirányú fejlesztése nagyon fontos. Kellenek, hogy megértsék a környezetüket, és az agyfejlődéshez is elengedhetetlen. Az érzékszervi tapasztalatok, amiket az első három év alatt szereznek a gyerekek, hosszú ideig hatással lesznek a kis életükben.
Tapintás
A tapintás valamely tárgy, anyag bőrre gyakorolt nyomásérzése. Tapintással észleljük, hogy egy tárgynak milyen a szilárdsága, felülete, alakja és hőmérséklete.
A játékok anyaga tapintható, és a gyermekjátékok formája, textúrája is jelentősen eltérhet.
Az egymással ellentétben álló anyagok tapintása nagyon jó hatással van a taktilis érzékelésre, csakúgy, mint az, ha minél több eltérő tapintású, keménységű és formájú tárgyat tapint, érzékel a kisgyermek bőre.
Puha és kemény, sima és érdes, a kemény és a rögös anyagok között változnak.
Újszülött kortól rengeteg inger éri a bőrt: simogatás, ölelés, puha textíliák érnek a bőrhöz, fürdetés, krémezés. Később, mikor mászni kezd a baba, akkor hozzáér, nekimegy dolgoknak. Egyre több dolog érdekli, több mindenre képes, ügyesebben tart kézben dolgokat.
Használjuk ki a kíváncsiságukat és adjunk a kezükbe minél több különböző felületű játékot, vagy otthon található dolgot.
1. Clementoni Clemmy Játszószőnyeg - taktilis készlet
Érzékelést fejlesztő építőjáték és játszó szőnyeg elemek, melyek fejlesztik a kicsik taktilis készségeit.
A 8 darab szőnyeg elemeknek különböző a felületük, puhák és élénk színűek. Buborékos, recés, redős, hullámos felöletek stimulálják a picik kis kezét és talpát.
2. Tapintós-érzékelős játék - Tactilo loto
Tapintást fejlesztő Djeco játék, melyben a gyerekek megpörgetik a kereket, majd megérintik a képen látható felületet. Ezután a zsákban elrejtett lapocskák között megpróbálják csak tapintással megtalálni, hogy melyiknek ugyanolyan az érintése.
További játékok:
Szenzoros ortopédiai masszázs szőnyeg
A teljes kínálatunkért kattints ide >>>
Látás
Bizonyított, hogy a születés pillanatában a szem a legkevésbé fejlett érzékszerv. A párnapos baba fekete-fehérben látja a világot, míg egy 3 hónapos már a színek mellett az árnyalatokat is érzékelni tudja.
A szem feladata a vizuális információ feldolgozása, a tárgyak azonosítása, és azok közvetlenül nem észlelhető tulajdonságainak felismerése. Látjuk egy tárgy színét, fényét, méretét, formáját, más dolgokhoz- és magunkhoz képest való viszonyát.
3. Day and Night Smart Games
A nappali képek másolása a könnyebb verzió, de sötétben nehezednek a dolgok. A 48 feladvány fele, 24 feladat nappali kép másolását kéri a gyermektől, a másik 24 feladat árnyképet mutat és a gyermeknek kell kiválasztania, hogy mely elemek egymásra helyezésével éri el az árnyképnek megfelelő képet.
4. Átlátszó kagylók készségfejlesztő játék óvodásoknak
Gyönyörű áttetsző színű tengeri kagylók 2 méretben és 6 színben, 6 különböző tapintható felülettel. A gyerekek szívesen érintik és tapogatják ezeket a kagylókat, leírják a különbségeket és a hasonlóságokat, valamint felfedezik az általuk kínált színeket és színkeverési lehetőségeket.
További játékok:
Fekete fehér kontrasztos textil építőkocka babáknak
A teljes kínálatunkért kattints ide >>>
Hallás
A hallás érzékszerve a fül, amely az auditív vagy akusztikus érzékelésért felelős.
Érdemes figyelni a jeleket, például, ha a gyermek érzékeny a zajra és befogja a fülét, vagy nem érti a hozzá beszélőt a környezet zajától, akkor gyanakodhatunk rá, hogy szenzoros feldolgozási zavarral van dolgunk. A hallás segít eligazodni a bennünket körülvevő világban. A magzat az anyaméhben töltött utolsó három hónapban már meghallja a különféle zajokat, beszédet, zenét. Már a 28-29. terhességi héttől, a nyugalomban lévő magzatban az erős hanginger úgynevezett tájékozódási reakciót hoz létre, megmozdul, rúgkapál. A kisbaba reagál minden hangra, és élénken figyeli, ha beszélünk hozzá, éneklünk. A kisbaba mások hallgatásán keresztül jut el oda, hogy megformálja korai szókincsét. Már jóval ezelőtt megérti a szavakat, hogy ő maga képes lenne utánozni azokat.
5. Halilit Első csörgőkészlet, hangszerek gyerekeknek
Babáknak készült hangszerkészlet, csörgőkészlet, amelynek elemei szelíd hangúak, élénk, figyelemfelkeltő színűek és bababarát kialakításúak.
6. Memo Meuh állathang felismerő társasjáték
Memóriát és hallást fejlesztő állatos Djeco társasjáték, melyben az állathangok felismerésén túl emlékeznie kell a gyermeknek arra, hogy hol látta az adott állat képét.
Zenélő, hangot adó játékaink teljes kínálatát itt találod >>>
Szaglás és ízlelés
A szaglás és ízlelés kiegészítik egymást. Viszonylag kevés olyan játék van, amellyel kimondottan a két érzékszerv, a száj/nyelv és az orr fejleszthető, ezért az otthon megtalálható dolgoknak nagyobb szerep jut.
Mutassunk a gyermeknek minél több különböző illatot a fürdőszobában, a konyhában, vagy éppen a kertünkben.
Az evéssel, ételekkel és ételkészítéssel kapcsolatos játékokban szereplő ennivalókat megkóstolása, együtt elkészítése, az alapanyagok illatának és ízének megtapasztalása sokat segíthet. Itt a szaglás, a tapintás és az ízérzékelés együtt dolgozik.
Alapvetően megfigyeléses, gyorsasági kártyajáték, de ebben a játékban illatos kártyák is helyet kaptak. Amikor a soron lévő játékos orrot ábrázoló kártyát húz, akkor a játékostársai választanak egyet az illatosított kártyák közül, majd azt csukott szemmel megszaglássza a játékos és megpróbálja kitalálni, hogy minek az illatát érezheti.
8. Éhes, mint a medve társasjáték
A Haba kicsiknek szánt játékában remek ötleteket kapunk a kismedve megetetése közben eljátszható szituációkkal kapcsolatban. A játék számtalan fejlesztési lehetőséget rejt magában, a különböző játékmódok a szem-kéz koordináció-, az egyensúlyérzék-, a kézügyesség-, a szín- és formafelismerés-, a memória-, és a beszédkészség fejlesztésére kiválóan alkalmasak.
További játékaink:
Shopping list bevásárlós társasjáték
Bolondos szakácsok - Crazy Chefs
További főzéssel kapcsolatos játékainkat itt találod >>>
Testérzékelés- propriocepcio
A különböző testrészek viszonyának érzékelése a testhez viszonyítva. A környezetünkhöz való viszonyunk alakulása nagymértékben függ attól, hogy hogyan tudunk magunkon pontosan tájékozódni. Meg tudjuk-e nevezni csukott szemmel a végtagjaink helyzetét, kialakult-e a megfelelő testtudat.
Gyermekeknél babázás alkalmával gyakorolhatjuk a testrészeket, melyik hol van, vagy utánozhatjuk egymás mozdulatait, tükör előtt megmutatni a testrészeinket. A jobb-bal irány megkülönböztetése is nagyon fontos lesz, ezért ezt is érdemes időben elkezdeni tanulgatni.
9. Pomea öltöztethető játékbaba
Segítségével gyakorolhatjuk a kisgyermekkel a testrészek megnevezését, vagy játszhatunk olyat, hogy rámutatunk a babán egy pontra, és megkérjük a gyermeket, hogy a saját testén ő is mutassa meg ugyanazt a pontot. A babázós szerepjáték alkalmával számtalan szituációt eljátszhat a gyermek, páldául étkezést, reggeli öltözködést, alváshoz készülődést.
További játékok:
Bowling játék gyerekeknek - puha teke szett
További játékokat ide kattintva találsz >>>
Egyensúlyérzék- vesztibuláris érzékelés
Az egyensúlyérzék felelőse a vesztibuláris rendszer, melyet bármilyen fajta mozgással lehet stimulálni.
Szerve a fülünkben található, és segít megérteni, hogy pontosan hol vagyunk a térben, ezért nagyon fontos, hogy megtanuljunk egyensúlyozni és a mozdulatainkat folyamatossá tenni. A hintázás, pörgés, forgás, billegés, előre hátra döntögetés, rugózás. Mind olyan mozgások, amik nagyon jó hatással vannak az egyensúlyérzékelésre.
10. Bilibo
Gyermekünk fejlődésének folyamatában a mozgásfejlődés kiemelt értékkel bíró terület.
A pörgés, a forgás és a billegés nagyon hasznos, mivel az idegrendszer érését fokozza. A mozgás, a mozgásfejlesztés aktivizálja az agykéreg anyagcsere folyamatait, ingerlik a mozgás végrehajtásához, kontrollálásához szükséges agyterületeket.
További játékok:
Egyensúlyozó deszka - Billenőlap
Folyami kövek - Egyensúlyozó készlet
További egyensúlyozó játékokat itt találsz >>>
Érzékszervek párosító játék fából Viga
A Viga érzékszervek szortírozójátékot összefoglalásképpen tettük a lista végére, és azért, hogy lássuk, mennyi összefüggés és összekapcsolódás van az egyes érzékszerveink között. A játékhoz mindenképpen kapcsolhatunk a valóságban is érezhetően illatozó, tapintható, ízlelhető dolgokat.
Kapcsolódó cikkeink:
A hintázás 5 pozitív hatása >>>
A festés fejlesztő hatása >>>
A zene fejlesztő hatása >>>
Beszédfejlesztő mondókák >>>
Mit fejleszt a színezés? >>>
Téri tájékozódás fejlesztése >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: