Sudoku My First
Gimnazista koromban nagy divat volt az órák közötti szünetekben az újságokban vagy már könyv formájában is kiadott Sudoku feladványok megoldása. Ezeket az emlékeket idézte föl bennem a Sudoku My First játék. Ez tulajdonképpen a klasszikus sudoku játék gyerekeknek szóló változata, szerintem roppant ötletes „találmány”!
A játékot mindenekelőtt a matematikai kompetenciák fejlesztésére ajánlom, de természetesen ez összefüggésben van számos más képességterülettel is.
A játékhoz 48 db, nehézségi szintek szerint csoportosítható „feladatlap” tartozik. Nekem nagyon szimpatikus, hogy több korcsoportot is lefedtek a játék alkotói, mivel színek, formák, számok és képek szerint lehet játszani, tehát gondoltak a kisebbekre és a nagyobbakra is, így a pedagógus és a szülő is tud differenciálni aszerint, hogy milyen korú gyermekek játsszák, vagy attól függően, hogy a gyermek milyen fejlettségi szinten van. Ezalatt azt értem, hogy van olyan 5 éves, aki már „nagyfiú, vagy nagylány” és ő már a nehezebb feladatokat szeretné megoldani, a számokkal ellátott játéklapokat használja, de van olyan 7 éves, aki még jobban preferálja a könnyebb verziót.
Az első sudokumat 4-10 éves korig, 1, maximum 4 játékos részére ajánlják és a szabály alapvetően tehát itt is az, hogy egy ábra csak egyszer szerepelhet egy sorban, egy oszlopban és egy területen belül. A problémamegoldó,- stratégiai gondolkodást nagyon jól fejleszti, csak úgy, mint a figyelmet és a koncentrációt. Én szeretek időt hagyni a gyermeknek arra, hogy rájöjjön a helyes megoldásra, mert ezzel az önbizalmát is növelem, hogy Ő jutott el önállóan a játék végére. Ha nagyon nem boldogul, akkor ennél a játéknál is rávezető kérdésekkel próbálom a megoldás irányába terelni, mert ezzel még nem veszem el a felfedezés örömét.
A szociális kompetenciákat is fejleszthetjük, ha több játékos számára úgymond versenyt szervezünk a játékkal. Ezt leginkább a nagyobb gyerekek kedvelik, akiknek már nem okoz gondot a nehezebb feladványok megoldása sem, ezért szívesen összemérik tudásukat társaikkal. Az együttjátszás öröme még egy játékos versenyhelyzetben sem elhanyagolható!
Pedagógusként én a játékot szívesen használnám képességfejlesztő foglalkozásokon is, mert ezzel igazán jól lehet motiválni a gyerekeket. Akár a foglalkozás elején is elő lehet venni bevezetésképpen, mintegy ráhangolódásképpen az órára, vagy a foglalkozás közben, amikor kicsit lankad a figyelem és a végén is, lezárásképpen.
Akár egyedül játsszák, vagy többen, folyamatosan gondolkodtató tevékenységre készteti a játékost, vagy játékosokat, fejleszti a számfelismerést, a rendszerező képességet.
Ami miatt nálam biztos befutó, hogy sikerélményhez is juttatja a gyereket, ugyanakkor a kudarc „elviselésére” is megtanítja, a koruknak megfelelő intellektuális kihívásban lehet részük, s ez által játékosan fejleszti a készségeket.
Sudoku játékról röviden cikkünket itt olvashatod >>>
Nyomtatható sudoku feladatok >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is:
Ezen cikket kérnénk kizárólag a forrás megjelölésével (www.okosjatek.hu) használják fel!