Az iskolába kerülés a kisgyermek életében nagyon fontos időszak, az egyik legjelentősebb fordulópont. Az indulás meghatározhatja az iskolai éveket, és a későbbi életére is hatással lehet. Nem tehetünk többet és jobbat annál, minthogy játékosan felkészítsük őt a legalapvetőbb képességek és készségek területén.
1. Finom-motorika fejlesztése
A kéz izmainak elég erősnek és kitartónak kell lennie ahhoz, hogy az egész napos ceruzafogást, írást, rajzolást bírja. Ezért fontos, hogy óvodás korban minél többet alkossanak, fogjanak a kezükben különböző rajzeszközöket.
A kis kezük ügyesedéséhez és a szem-kéz koordináció javításához játsszanak sokat olyan játékokkal, melyeknek aprók az alkatrészei és meghatározott helyre illesztendőek.
A gyurma, a pötyi, a pixel, a mozaik ragasztás, a gyöngyfűzés, a jáva és Lego építőjáték mind-mind óriási segítség az iskola előtt álló gyermekeknek.
Finommotorika fejlesztő játékokat a képre kattintva találsz >>>
2. Koncentráció és figyelemfejlesztés
Nem véletlenül van az, hogy a 6-7 éves gyermekeknek szóló társasjátékok már 30+ perces játékidőt kívánnak. 2-3 éves kortól ki kell tolnunk azt az időt, amit a gyermek egy helyben, egy dologra koncentrálva el tud tölteni. Az iskolapadban is a feladatra, a tanulnivalóra kell majd koncentrálnia 45 percen keresztül. Nagycsoportos óvodásoknál a figyelem-koncentráció fejlesztése, a figyelem időtartamának növelése és terjedelmének szélesítése, a figyelem tartósságának elérése, a megfigyelőképesség fokozása, az auditív- a vizuális - a motoros- és a beszéd figyelem játékos fejlesztése elhagyhatatlan feladatunk. Annak érdekében, hogy a gyermek az iskolába kerüléskor már koncentrálni tudjon a feladatokra és képes legyen a figyelmét irányítottan használni, játsszunk minél több figyelmet és koncentrációt fejlesztő játékot. Ide tartoznak a társasjátékok, melyek szabályaira folyamatosan figyelni kell, de ide sorolhatók a figyelemfejlesztő- és gyorsasági játékok, képrészletkeresők és megfigyelésen alapuló játékok is.
Koncentrációs és figyelemfejlesztő játékokat a képre kattintva találsz >>>
3. Sorrendiséget, szerialitást fejlesztő játékok
Beszéd során a hangok sorrendje, vagy a szavak leírásánál a betűk egymásutánisága nagyon fontos. A sorrendiség megjelenhet időben, síkban, térben és persze a zenében. A beszédnek és szövegértésnek is alapvető eleme a sorrend érzékelése, megjegyzése és pontos ismétlése. Jót teszünk, ha olyan játékokkal játsszunk, amelyeknél az elemek elhelyezése pontos sorrend alapján történik, vagy a látott képek nevét kell helyes sorrendben felidézni és visszamondani. Bátran adjunk a gyermekek kezébe hangszereket vagy olyan dolgokat, melyekkel dobolhat, hangokat szólaltathat meg. A gyöngyfűzés is válhat sorrendiséget, szerialitást fejlesztő játékká, ugyanúgy, ahogyan a társasjátékozás során történő szabályalkalmazás is.
Sorrendiséget, szerialitást fejlesztő játékokat a képre kattintva találsz >>>
4. Térbeli és síkbeli tájékozódás és test-séma fejlesztése
A téri tájékozódásnak és fejlesztésének is kiemelten fontos szerepe lesz főleg iskolakezdés előtt álló gyermeknél. Az iskolába kerüléshez fontos, a helyes írás- és olvasás kialakulásához a jobb/bal, fent/lent irányok ismerete, hiszen az olvasás és írás folyamata is balról jobbra történik. Jó esetben a gyermek 6 éves korára tisztában van a testrészeivel, a jobb és bal kezét megkülönbözteti és a tükörben látott képével is megismerkedett már. Játékosan ezt a részképességet is nagyon jól tudjuk gyakorolni. A sikeres tanulás alapvető feltétele a biztos tájékozódás a térben és síkban.
Téri tájékozódást fejlesztő játékokat a képre kattintva találsz >>>
5. Számolási készség
Ügyes dolog, de nem elég, ha a gyermek elszámol százig, de nem tudja számszerűsíteni a kimondott számot. A szám és a mennyiség összerendeléséhez is sok jó játék található a bolt polcain.
Számolási készség fejlesztő játékokat a képre kattintva találsz >>>
6. Mozgás-fejlesztés
A szakirodalom a gyermek iskolaérettségét úgy határozza meg, hogy a gyermek teste arányosan fejlett legyen és teherbíró, nagymozgása összerendezett és koordinált, finommozgása fejlett, grafomotorikája jó. Ahhoz, hogy ebben a tekintetben is felkészítsük a gyermekeket az iskolára, fontos, hogy minél több időt töltsön szabad játékkal a friss levegőn, engedjük őt fára mászni, kúszni, ugrabugrálni és felfedezni. A hintázás és a forgómozgás nagyon jó hatással van az idegrendszer fejlődésére, csakúgy, mint a bukfencezés.
Mozgás fejlesztő játékokat a képre kattintva találsz >>>
Nézz körbe webáruházunkban, ahol fejlesztési területek szerint is kereshetsz játékokat!
Kapcsolódó cikkeink:
Nem szeret rajzolni? Figyelmeztettek az oviban, hogy fejlesszétek otthon gyermeked finommotorikus képességét, de nem tudod, hogyan? >>> Finommotorika fejlesztő játékok
Az iskolai előkészületek és az iskolára felkészülés segítéséhez két termékcsaládot ajánlunk: a Lük-öt és a Logico-t. >>> Játékos iskolaelőkészítő LÜK és LOGICO használatával
Téri tájékozódás fejlesztése >>>
A hintázás 5 pozitív hatása >>>
Pozitív megerősítés játékok gyerekeknek >>> Ezeknek a pszichológusok, fejlesztőpedagógusok által tervezett játékoknak a célja, hogy önbecsülésre, pozitív fókuszra és a megküzdési képesség megerősítésére irányítsa a gyermekeket és szüleiket. Egyúttal játékos együttlétre ad lehetőséget és töltődést biztosítanak a családoknak.
Helyes ceruzafogás, rajzolás, írástanulás előkészítése - könnyek és küzdelmek nélkül >>>
Szabadtéri ügyességi játékok >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: