Míg egyes szülők szívesen engedik csemetéiket a homokozóba már pár hónapos kortól, mások ódzkodnak tőle, főleg a fertőzésveszély miatt.
Mikortól ajánlott a homokozó?
A fiatal édesanyák leginkább abban tanácstalanok, hogy milyen életkorban vihetik először a kisbabájukat a homokozóba.
A gyermek immunrendszere 1 éves kortól már fejlettebb, főleg ha ki volt téve olyan mikrobáknak, amelyek előnyösen hatnak az immunrendszer érésére. Természetesen nem fertőzéseknek kell kitenni a csecsemőket.
Az immunrendszer természetes védekezését segítheti, ha a gyermeket nem túlzott védelemmel, „búra alatt” nevelik, hanem találkozhat a külvilág kórokozóival.
Mikortól homokozzon a baba?
Ez gyermekenként eltérő lehet. A legkorábbi időpont, ha már tud ülni a baba. De ekkor még nem feltétlenül kell vele játszótérre menni.
Ha a gyermek gyakran szopja az ujját még játék közben is, akkor várjuk meg, amíg megtanulja, hogy játék közben ne vegye a szájába a kezét. Ezt otthon gyakorolhatjuk.
Ha otthonra veszünk homokozót, mindenféleképpen lefedhető típust keressünk.
Ha gyermekünk már nem veszi a szájába a tárgyakat, bátrabban engedhetjük a homokozóba.
Milyen homokot rakjunk a homokozóba?
A mosott, első osztályú homok nem tartalmaz szilánkot. Sok helyen már kapható biztonságos, kimondottan homokozóba való homok.
Egy kevés fahéjat szórhatunk bele a homokba és keverjük össze vele. A legtöbb rovar nem szereti a fahéjat, távol tartja őket.
Hagyjuk a homokot naponta néhány óráig szellőztetni, hogy a nap szárító hatása elpusztítsa a felszínén található kórokozókat. Azonban a napfény a felszín alatt lévő kórokozókat nem tudja eltávolítani, ezért szükséges a rendszeres átforgatás, különösen a nagyobb esőzések után.
Milyen fertőzések fordulhatnak elő a homokozóban?
A cicák és kutyák ürüléke miatt a Toxocara és Toxoplasma fertőzés és a bélférgesség a leggyakrabban terjesztett homokozós betegség. (Dr. Torkos Ágnes gyermekgyógyász)
A gyerekek kevésbé szednek össze bármilyen fertőzést a homokból (ha kutyák szoktak a játszótéren lenni, akkor a gilisztafertőzésnek van esélye, ezért nagyon fontos homokozás után a kézmosás), az anyukákra azonban -erre biztosan nem gondoltál- veszély leselkedhet: a macskaürülékkel terjedő toxoplazma fertőzés és a szintén a koszos homokban található citomegalovírus egyaránt veszélyes lehet a várandós anyukákra.
Hogyan védekezhetünk?
A fent említett betegségekben az a közös, hogy mosatlan kézzel terjednek.
Eleinte nagyon oda kell figyelni. Meg kell tanítani a gyermeket a biztonságos homokozásra.
Első ismerkedésként szívesen tapintják a homokot, kellemes és érdekes érzést kelt bennük. A probléma, hogy a szájukba is vennék. Láttunk már gyermeket homokot enni.
Ne adjunk gyermekünknek enni, miközben kint játszik, nehogy piszkos kezével baktériumot vagy parazitát vigyen át az ételre. Gyermekünk körmeit rendszeresen vágjuk le, mivel a körmök alatt fertőzött homok vagy szennyeződés maradványai rekedhetnek.
Tanítsuk meg gyermekünknek, hogy homokozás közben ne nyúljon a szeméhez.
2 éves kortól kezdenek igazán "alkotni" a homokozóban.
Homokozás után fontos a kézmosás. Ha lehet, rögtön utána, mielőtt még elindulunk a játszótérről, hogy a pici nehogy a szájába vegye a kezét.
Ha van nálunk babákra biztonságos fertőtlenítő, vagy legalább nedves törlőkendő, legalább azzal addig amíg nem jutunk kézmosáshoz alkalmas helyre, töröljük meg alaposan a baba kezét.
A közös játékok a kórokozók melegágyai lehetnek, ezért ajánlott saját holmikat vinni a játszótérre. A vödröket, lapátokat és műanyag formákat rendszeresen fertőtlenítsük le, majd alaposan öblítsük le, és hagyjuk megszáradni a napon. Ezzel hatékonyan megelőzhetjük a kórokozók terjedését, és a homokozó tisztaságát is megőrizhetjük.
A jótékony baktériumok a szervezet ellenállóképességének fokozásához hozzájárulnak, konzultáljunk a gyermekorvossal, hogy mikortól és milyen immunerősítőt adhatunk gyermekünknek.
A homokozás a kreatív készségeket, a kézügyességet, maga a játszótéri közeg pedig a szociális készségeket fejleszti. Kár lenne kihagyni a gyermek fejlődése szempontjából ezt a játékot.
Ha igazán érdekes és különleges homokozó játékokat kerestek, nézzetek be ide >>> homokozós játékok
Források:
https://www.szuloklapja.hu/gyermek-fejlodese/2518/a-baba-elso-1-000-napja-a-legmeghatarozobb-az-egeszsege-szempontjabol.html
https://szuloklapja.hu/homokozos-fertozesek-mire-figyelj-ha-homokozik-a-gyermeked.html
https://www.kismamablog.hu/a-baba-fejlodese/merjunk-e-jatszoterre-menni
https://femina.hu/gyerek/fejleszto-homokozas/
https://ujszo.com/reklam/5-betegseg-amelyet-a-gyerekek-a-homokozoban-kaphatnak-el
https://www.borsonline.hu/test-es-lelek/2023/10/minden-szulo-figyelem-ezek-a-veszelyek-leselkednek-a-gyerekekre-a-homokozoban
https://www.borsonline.hu/test-es-lelek/2023/10/minden-szulo-figyelem-ezek-a-veszelyek-leselkednek-a-gyerekekre-a-homokozoban
Kapcsolódó cikkeink:
Mit játsszunk 2 éves gyerekkel >>>
Szabadtéri ügyességi játékok >>>
Játékok a strandra >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: