Sokan kérdezitek: „hogyan készüljek az ovira?”, ezért összegyűjtöttünk pár tanácsot és játékot, hátha még a nyár fennmaradó részében tudatosabban tudtok készülni segítségükkel.
Az óvodakezdés közeledtével mi, szülők is egyre jobban szorongunk, és sajnos ezt a gyermekünk is megérezheti és nagy eséllyel átveszi a félelmeinket.
Ezért nagyon fontos, hogy megteremtsük a nyugalmat a gyermek körül és eloszlassuk a félelmeit.
Ehhez nagyon jó játék a szerepjáték, hiszen ha óvodásat játszotok, akkor nagyon sok olyan szituációt, tevékenységet és óvodai szabályt tudtok eljátszani, amivel a kisgyermek nap mint nap találkozni fog.
Például:
- önálló öltözés gyakorlása
Gombos, csatos, zippzáras készségfejlesztő játék megrendelhető itt >>>
Plüss készségfejlesztő kocka megrendelhető itt >>>
Cipőfűzés gyakorlása játékosan, cipőfűzős játék megrendelhető itt >>>
- óvónénik és társak köszöntése, szülőtől elbúcsúzás
Logico Primo keret megrendelhető itt >>>
Logico Primo - Irány az ovi! 1254 feladatfüzet megrendelhető itt >>>
Logico Primo Csuri az óvodában feladatfüzet megrendelhető itt >>>
- mosdóhasználat
Mosdasd meg a kisállatokat - Állatos fürdő játék
- tízóraihoz és ebédhez készülődés, terítés
Haba Első társasom - Éhes, mint a medve megrendelhető itt >>>
- lefekvéshez készülődés, játékok elpakolása
Haba Első társasom rendrakás megrendelhető itt >>>
Szerepjáték során játsszuk el, hogy az oviban vagyunk, mi vagyunk az óvó néni és gyermekünket bizonyos tevékenységek elvégzésére kérjük. Aztán persze, cseréljünk szerepet.
Adjunk a gyermeknek olyan feladat, amit örömmel és sikerrel végez el és számára ismerős feladatként vállalja el ezeket az oviban is.
A napi rutin kialakítása is nagyon nagy segítség a beszokásban, ha már ismeri gyermekünk otthonról a kézmosás menetét, az étkezések lefolyását, akkor csak minimálisan kell új szokásokat felvennie az oviban.
A szorongás oldását az is nagymértékben segíti, ha többször elsétáltok az óvodához, hogy a gyermek ismerje már a környezetet, az épületet, mire eljön az idő, hogy minden napja ott telik majd. Az óvónénikkel és dadusokkal való találkozások is segíthetnek az ovikezdés megkönnyítésében.
Beszéljünk minél többet a saját óvodai élményeinkről és tudatosítsuk a gyermekben, hogy nagyon sok játékra lesz lehetősége az óvodában és sok barátra lelhet ott.
Érdemes az óvoda napirendjéhez alkalmazkodva az otthoni napirendet is úgy alakítani, mert a rendszeresség és következetesség biztonságot jelent a gyermeknek.
A gyermek szociális érettsége is meghatározza a gyermek oviban eltöltött idejének minőségét és a kapcsolatai alakulása is befolyásolja a jó és rossz élményeit. Ezért mindenképpen vigyük őt sokszor a kortársasi közé, hogy megtanulhassa az együtt játszás szabályait, vagy találkozhasson irigy vagy éppen ölelkező kisgyermekekkel.
A szobatisztaságra való szoktatás sem mindenkinek egyszerű mutatvány, de óvodába lépéskor már követelmény, hogy a gyermek legalább napközben elhagyja a pelenkát. A nyár ennek a legjobb időszaka, hiszen hagyhatjuk őt egy kis bugyiban is játszani, nem fázik meg a gyermek.
Az orrfújás gyakorlásával sok betegségtől óvhatod meg az egész családot, ezért óvodába kerülésre már önállóan vagy segítséggel fújjon orrot a gyermeked. Az alapos kézmosást is érdemes gyakorolni, csakúgy, mint az ebéd utáni fogmosást.
A szülő sokat segíthet az óvónőknek azzal, ha minél több mindent elmond a gyermekéről, tulajdonságairól, szokásairól. A szülő bizalma segíti a gyermeket és a gondozót is a beszoktatás időszakában. Az alábbi könyvek is segítséget nyújthatnak az óvoda megkezdése előtt:
- Finny Petra: Az ovi-ügy
- Szepes Mária: Pöttyös Panni az óvodában
- Bartos Erika: Anna és Peti – Irány az óvoda!
- Janikovszky Éva: Már óvodás vagyok!
- Vadadi Adrienn: Leszel a barátom?
Az óvodaérettség
Az óvodaérettséget az óvónők figyelik és el is mondják a felvételi alkalmával, illetve ezek alapján is döntenek arról, hogy óvodába kerülhet-e a gyermek
Az óvodaérettség jelei a következők:
1. Szobatisztaság
Az önálló mosdóhasználat nem megy egyik pillanatról a másikra, de fontos, hogy a kisgyermeked jelezze, hogy pisilnie kell és el is menjen önállóan a mosdóba.
2. Önállóság az étkezés és ivás területén
Gyakoroljátok sokat nyáron az önálló kanállal evést és a pohárból ivást. Ügyességi játékokat játszhattok, melyben a kanálon egyensúlyoztok apró vagy nagyobb dolgokat, pohárból pohárba öntögethettek vizet.
3. Önálló öltözés
Az önálló öltözés igazából nem csak az óvoda-pedagógusok dolgát könnyíti meg, hanem az egész családét. Gyakoroljuk minél többet a ruhák önálló fel- és levételét, válasszunk praktikus ruhadarabokat és lehetőleg készítsük ki este a másnapi ruhákat.
4. Beszéd fejlettsége
Ahhoz, hogy megértsék a gyermeket, elengedhetetlen, hogy ki tudja fejezni magát és el tudja mondani, hogy mire van szüksége, mit szeretne. Meseolvasással, mondókázással, szerepjátékkal segíthetjük beszédfejlődését, bővíthetjük szókincsét, gyakorolhatjuk az idegenekkel való beszélgetést.
5. Érzelmi érettség
A legfontosabb jel, hogy érzelmileg érett a kisgyermek, hogy képes elválni az anyától rövidebb időre, el tudja engedni őt. Ehhez az szükséges, hogy biztonságban érezze magát az adott helyen, hogy tudja, hogy az elválás nem végleges, érte fognak jönni a megbeszélt időben. Az elengedés mindig kölcsönös legyen, tehát az anyának is képesnek kell lennie arra, hogy elengedje a gyerekét. Tehát az anyának is meg kell érnie az óvodára.
6. Szociális képességek
A kapcsolatteremtő képességet fontos megemlíteni, és a szabályok elfogadását. Ezekre fogékonnyá kell tenni a gyermekeket, hiszen nagy mértékben meghatározzák a gyermek jó kedvét és kapcsolatainak minőségét. Az óvodaérettség alapfeltétele, hogy rövid ideig, de képes legyen másokkal együtt játszani.
Kapcsolódó cikkeink:
Ovis játékok, óvodai játékok - óvónők ajánlása >>>
Cukimamik cikk: Társasjáték ajánló 3 éveseknek >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: