Manapság az emberek, szülők, pedagógusok rengeteg gyereket neveznek hiperaktívnak. Hajlamosak vagyunk hiperaktívnak nevezni az eleven, folyamatosan fecsegő és rohangáló gyerekeket, pedig a hiperaktivitás több mint rosszalkodás vagy kezelhetetlen viselkedés. A hiperaktivitás oka lehet neurológiai eredetű, vagy akár lelki, érzelmi megrázkódtatás, manapság viszont egyre jobban foglalkoztatja a tudósokat a kérdés, hogy az okozója vagy elősegítője lehet a helytelen táplálkozás.
Milyen élelmiszerek befolyásolhatják a gyerek viselkedését?
A cukor
Gyakorlott szülők előtt nem ismeretlen jelenség, hogy a gyermek a cukros ételek fogyasztása után felpörög, nem tud elaludni, ezért este nem ajánlott neki édességet adni. Az azonban nem bizonyított, hogy minden gyerekre rossz hatással lennének a cukros ételek. Vannak olyan gyerekek, akiknek viselkedését a cukor befolyásolja, más szülők viszont azt állítják, hogy nem vesznek észre a gyermekeken változást cukor fogyasztása után. Az viszont biztos, hogy a szervezetnek van egy ideális vércukor szintje, és a túlzott édességfogyasztás növeli a fogszuvasodás, az elhízás és a cukorbetegség kockázatát, így oda kell figyelnünk a napi cukorbevitelre!
A cukor nagyon fontos energiaforrás, ezért nélkülözhetetlen a fogyasztása, csak az nem mindegy, hogy milyen mennyiségben és milyen fajtából fogyasztunk többet. A gyerekek születésüktől fogva hozzá vannak szokva a cukorhoz, az anyatej is tartalmaz cukrot, így később is előnyben részesítik az édes ételeket. Az a fontos, hogy a gyermek napi cukorfogyasztása ne haladja meg az egész napi kalóriabevitel 10%-át. Olyan élelmiszerek is tartalmazhatnak jelentős cukormennyiséget, amiről nem is gondolnánk, így legjobb, ha ellenőrizzük, hogy mennyi cukrot tartalmaznak a bolti édességek. Elfogadható cukortartalom 5-10 g cukor 100 grammonként!
Néhány tipp, hogyan csökkentsük a cukor mennyiségét a gyerekek étrendjében, úgy, hogy nem vonunk meg tőlük mindent, amit szeretnek:
1. A bolti gyümölcslevek helyett, frissen facsart gyümölcslé, amely biztos nem tartalmaz hozzáadott cukrot
2. Gyümölcsjoghurt helyett, ami rengeteg cukrot is tartalmazhat, natúr joghurt mézzel és friss gyümölcsökkel
3. Csoki, cukorka helyett gyümölcs (aszalt vagy friss), magvak
4. Hanyagoljuk a bolti kekszet, sütit, ha van egy óra szabadidőnk, süssünk inkább házi kekszet
Nem kell lemondanunk semmiről! Csokit, cukorkát is fogyaszthatunk, a lényeg, hogy mértékkel!
Az adalékanyagok (ízfokozók, színező, tartósító és egyéb állagjavító szerek)
Egyre több kutatás bizonyítja, hogy az élelmiszer-adalékanyagok a gyerekeknek egészségügyi és magatartásbeli problémákat is okozhatnak.
Adalékanyagnak azokat az anyagokat nevezzük, amelyek technológiai okokból kerülnek felhasználásra egy adott élelmiszer előállításakor. Az aromák, a vitaminok, illetve más természetes anyagok azonban, amelyeket az élelmiszer tápértékének, illatának vagy ízének megváltoztatása céljából alkalmaznak, nem tartoznak az adalékanyagok közé.
Az EU-ban az adalékok használata megengedett, azonban minden adalékot engedélyeztetni kell. Bizonyítania kell az alkalmazónak, hogy az anyag a fogyasztók egészségét nem veszélyezteti, alkalmazása technológiailag szükséges, és hogy alkalmazása nem vezet a fogyasztó megtévesztéséhez.
Az adalékanyagok engedélyezésével az Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság foglalkozik, valamint megállapítja, hogy az adott anyagból mennyi az a napi elfogadható bevitel, amelyet az emberek naponta fogyaszthatnak egész életük során anélkül, hogy jelentős kockázatot jelentene az egészségükre.
A gyermekek szervezete az adalékanyagokra érzékenyebb, kiszolgáltatottabb, mint a felnőtteké. Egyre többen foglalkoznak azzal a kérdéssel, hogy van-e összefüggés a gyerekek viselkedése és az adalékanyagok fogyasztása közt. Bár a kutatók szerint biztonságos az a mennyiség, amelyet a gyermekek fogyasztanak naponta az adalékanyagokból, mégis felmérések szerint a gyerekek sok adalékanyagot tartalmazó étel, ital fogyasztása után produkálhatnak hiperaktivitásra utaló tüneteket.
Bár az adalékanyagok gyermekekre gyakorolt negatív hatása még nem bizonyított, de az biztos, hogy az adalékokban gazdag ételek, italok túlzott fogyasztása nem egészséges, és ez is lehet az okozója a gyermek figyelmetlenségének, túlzott aktivitásának, illetve alvászavarának. A legjobb, ha ellenőrizzük, milyen adalékokat tartalmaznak a megvásárolt élelmiszerek. Figyelem, a termékeken feltüntetett „E” betűvel jelölt anyagok közül nem mind ártalmas! Sőt, vannak az E betűvel felsorolt anyagok közt természetes anyagok is, amelyekre a szervezetnek szüksége van, ilyen pl. a C-vitamin, amelynek kódjai E300 és E305 közt lehetnek.
Valóban fontos tehát, hogy mit adsz enni és inni a gyermekednek. Akkor tudsz erre a legjobban figyelni, ha neked szülőként is fontos az elfogyasztott ételeid és italaid minősége. Törekedj te is arra, hogy egészségesen étkezz, egészséges nyersanyagokat használj a főzéshez, így gyermeked is ezt a példát tartja majd követendőnek.
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is:
Felhasznált cikkek:
http://www.novalac.hu/hu/taplalkozas/fuszerek-vitaminok-es-asvanyi-anyagok/a-gyerekek-es-az-edesseg/
http://www.hazipatika.com/taplalkozas/egeszseg_es_gasztronomia/cikkek/elelmiszeradalekok_hiperaktivva_tehetik_a_gyerekeket/20130508163220
http://www.femina.hu/gyerek/3_elelem_ami_hiperaktivitast_okoz
http://egyensulyert.hu/blog/item/340-hiperaktivitas-es-ami-mogotte-van
http://www.origo.hu/egeszseg/20140723-cukor-edesseg-gyerek-hiperaktiv-viselkedes-adhd-ajanlott-napi-mennyiseg.html