Quinns: A Bűvös Rengeteg (Fox in the Forest) a legütősebb kártyajáték, amivel az elmúlt két évben játszottam.
Ez azért elég jelentőségteljes kijelentés, nemde? Csak ne olyan gyorsan ezzel a kijelentéssel, mert a képzeletbeli játéktesztelő autónkkal egy csapásra a sárban találhatjuk magunkat – hiszen a Fox in the Forest egy fordulatokban bővelkedő, ütéses kártyajáték.
Társasjátékos körökben jobb szeretik mellőzni az „ütéses” kártyajátékok elmagyarázását, feltehetőleg azért, mert egész egyszerűen bosszantóan körülményes megtanítani másokat az ilyen játékra. Mi mégis erre vállalkozunk most itt a hőn áhított érthetőség jegyében. Együtt kikecmereghetünk a sárból, kedves olvasó! Csak üljön a vezetőülésbe, én pedig kiszállok a kocsiból és tolom. Csak figyeljen rám! Finoman nyomja le a gázpedált! Túráztassa a motort! .
Ütéses kártyajáték esetén minden játékos adott számú lapot tart a kezében. A játék úgy indul, hogy az egyik játékos kijátszik egy lapot a kezéből, a többi játékosnak pedig erre-egy ugyanolyan színű kártyát kell tennie.
A kétszemélyes Fox in the Forest kártyajáték esetén tehát, ha kijátszom a Hold 6-ot, az ellenfelemnek szintén Holdat kell rá tennie, amennyiben van ilyenje. Aki a nagyobb Holdat tette le, az viszi az ütést, azaz mindkét kártyát elveszi és egymásra rakva maga elé helyezi.
A Fox in the Forest játék esetén ez jó dolog, mivel a kör végén az elvitt ütések függvényében szerezhetünk pontokat. Ha egy ütést vittünk, utána mi teszünk le elsőként egy lapot a kezünkből, így ellenfelünket más szín kijátszására kényszeríthetjük.
Olyan ez, mint a horgászás. Miután megvizsgáltuk a terepet, bedobjuk a csalit, és megpróbáljuk elkapni az ellenfelet.
Van is ehhez egy jó tippünk! Ha az elvitt ütéseket lépcsőzetesen egymásra halmozzuk, vérprofinak fogunk tűnni még akkor is, ha fogalmunk sincs, mit csinálunk.
Mivel a játszma elején mindkét játékosnak 13 lapot kell osztani, később pedig nem lehet új lapot húzni, a lehetőségek a játék előrehaladtával egyre korlátozottabbak, míg végül a 13. ütésnél ki-ki az asztalra dobja az utolsó lapját, hogy kiderüljön, ki viszi.
Mivel a Fox in the Forest pakli összesen csak 33 kártyából áll, félig-meddig szerencsejátékot űzünk, ahol csak sejteni lehet, milyen kártyákat tart az ellenfél a kezében.
Igazán ravaszak akkor lehetünk, amikor nem tudunk ugyanolyan színt tenni a kijátszott lapra: mondjuk, ha a Hold 6-ot dobjuk le, de az ellenfélnél nincs egyetlen Hold kártya sem. Ilyenkor bármilyen kártyát lerakhat – változó sikerrel.
A Fox in the Forest esetén a pakli utolsó lapját színnel felfelé az asztal közepére tesszük a játszma kezdetén. A fenti képen ez a Kulcs 10-es. Ez mutatja az adu színét, ami mindent visz. A fenti képen látható helyzetben tehát, ha Hold 6-ost játszunk ki, és erre az ellenfelünk nem tud ugyanolyan színűt tenni, ezért Kulcs 1-et rak le, akkor az ellenfelünk viszi az ütést.
De lehet, hogy nem is akarja elvinni az ütést! És most végre – mint egy varázsló – leránthatom a leplet arról a játékszabályról, amitől a Fox in the Forest kártyajáték és ez az adok-kapok ennyire izgalmas. Említettem, hogy minél több ütést viszünk, annál több pontot szerzünk, ugye? Ez így van... kivéve hogyha a 13 ütésből 10-et vagy annál többet viszünk el, mert akkor „Kapzsivá” válunk a mese szerint, amiért 0 pont jár, a szerény vesztes ellenfelünk pedig megszerzi a maximális 6 pontot.
Éppen ezért a Bűvös Rengeteg játszmák előtt érdemes megfontolni az alábbi, izgalmas kérdést: Lássuk, milyen lapjaim vannak. Arra játszok majd, hogy veszítsek? Ettől ugyanis csak még izgalmasabbá válik az, amikor el kell döntenünk, hogy egy gyengébb vagy erősebb lapot dobjunk az ellenfél által kijátszott kártyára, amiről tudjuk, hogy nem tudjuk elvinni; a választás ugyanis a miénk: vagy felvesszük a harcot, vagy összeomlunk, mint egy kártyavár. Ami miatt ez az egész még szórakoztatóbb, az az, hogy annyira kiismerhetetlenek a játékban az esélyek, és annyira súlyos lehet a büntetés egy kihagyott helyzet miatt, hogy a játékosok folyamatosan változtatgatni fogják a céljukat.
Lehet, hogy mindketten úgy kezdjük a játékot, hogy veszíteni szeretnénk, aztán mindketten meggondoljuk magunkat, és inkább megpróbálunk nyerni, mígnem egyikünk kimenekül a helyzetből, és újra vesztésre kezd játszani. Nem kell izgulnunk a saját tervünk miatt, mivel úgyis folyamatosan próbálunk rájönni az ellenfél taktikájára is, hiszen ez alakítja a miénket is. A Bűvös Rengeteg játék során hozott döntéseink legalább annyira jók és nehezek, mint amennyire hasztalanok. Mindent mi irányítunk, mégsem tudhatunk semmit biztosra, és ez a macska-egér harc tökéletesen leírja az ütéses kártyajátékok szépségét.
A Fox in the Forest egy rendkívül élvezetes játék, amit nem szabad túlgondolni. Lényegében piszkos csatározásokról van szó, ahol a játszma végén a játékos könnyedén kínos helyzetbe hozhatja magát, amin persze csak nevetni lehet, hiszen mindig a másik a hibás.
A játékosoknak úgy tűnhet, mintha irányítani tudnák a játékot, mivel a 11 számozott kártya közül 6 szinte észrevétlenül fordíthat a játék állásán. Alapvetően egyik kártya képessége sem avatkozik be drasztikusan a játék állásába; tehát semmi sem tudja elrontani a fesztelen hangulatot. Sőt, e képességgel bíró kártyák csak még szórakoztatóbbá varázsolják a játékot.
A 7-es számú kártyák a kedvenceim, ez a „Kincs” sorozat. Ha az elvitt ütésben volt 7-es, azzal automatikusan és végérvényesen szerzünk egy pontot, ugyanakkor a 7 annyira alacsony szám, hogy nehéz úgy egy 7-es lapot kijátszani, hogy az ütést is mi vigyük. Ezért célszerű a játszma végére hagyni ezeket a lapokat, miután a játékosok már az összes nagy számot kijátszották a kezükből, de minél tovább tartogatjuk őket, annál valószínűbb, hogy a soron lévő ellenfelünk viszi el helyettünk.
Na és mit tud a 3-as számú Róka? Ezzel a lappal lecserélhetjük az adukártyát a kezünkben lévő egyik kártyára – igen ütős képesség, erősebb, mint ahogyan azt elsőre gondoltam. Ilyen kártyacserénél fontos jól átgondolni, milyen kártyát is húzunk fel. Az odáig rendben van, hogy ha van sok – például – Harang kártyánk, akkor Harangra cseréljük az adut, de mivel ehhez egy Harangot le kell raknunk, ezért máris egy Harang kártyával kevesebbet játszhatunk csak ki. Biztos, hogy az ellenfélnek nincs már ilyen színű lapja?
Azonban senkit sem szeretnék elrettenteni a túlmagyarázásaimmal. Nem nehéz rájönni a jó húzásokra a Fox in the Forest játékban. Sokkal nehezebb eltalálni azt, hogy pontosan mikor is játsszuk ki az egyes kártyákat ebben a 13 lépéses koreográfiában, amelyet ketten alakítunk. Mikor rakjuk le a Kincset? Mikor cseréljük le az adut?
Talán túl sok visszhangot kapnak a szituációs vagy innovatív játékok. Azok, amelyek nagy dirr-durral jelennek meg a kritikai hasábokon, és emiatt minden mást gyerekes színben tüntetnek fel. EZ a következő nagy durranás! Higgyék el!
A Bűvös Rengeteg egy igazán kifinomult játék. Nem próbál meg nagyzolni vagy okoskodni. Csak kellemes akar lenni. És bár a legtöbb játék ugyanerre törekszik, keveseknek sikerül ilyen jól.
A Bűvös Rengeteg minden, csak nem unalmas. Szellemes erőpróba, tele feszültséggel, ahol, ha szeretnénk, sokat is agyalhatunk. Ugyanakkor rendelkezik azzal a hihetetlen könnyedséggel és kellemességgel, amellyel a legtöbb klasszikus kártyajáték is.
Ha legalább annyira élvezi a játék közbeni csöndes perceket az asztalnál, mint a hangzavart, érdemes megvennie. Abban az esetben is érdemes beszereznie, ha érti, miért nélkülözhetetlenek a kártyajátékok az emberek számára közel 500 éve.
Szeretsz blöffölni és jó is vagy benne? Akkor ezek a társasjátékok tetszeni fognak! A legjobb blöffölős társasjátékokat gyűjtöttük össze a következő cikkben >>> Legjobb blöffölős társasjátékok
Tiniknek ajándékot választani nem egyszerű dolog, de nem lehetetlen! Csak egy jó ötletre van szükség, egy olyan társasjátékra, ami még az ő figyelmüket is leköti, és néhány órára elvonja őket a telefonoktól és a számítógéptől. Összegyűjtöttünk 17 társasjátékot, ami pontosan ennek a korosztálynak való, csak rá tudjuk venni őket, hogy kipróbálják, mert ha egyszer elkezdenek játszani vele, akkor már nyert ügyünk van. >>> Ajándék tiniknek, kamaszoknak
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is:
Forrás: https://www.shutupandsitdown.com/review-the-fox-in-the-forest/