Miért fontos a fújás?- Fújós logopédiai játékok
A logopédiai terápiának nagyon fontos és kötelező elemei a fújógyakorlatok. Kihagyhatatlan része a légzéstechnika fejlesztésének, elengedhetetlen az artikuláció javításánál, dadogásnál. Mivel ezek a gyakorlatok játékosak, egyszerűek, szórakoztatóak és viccesek, általában nagyon élvezik a gyerekek.
Nagy előnyük a fejlesztő hatáson túl, hogy ezeket a játékokat otthon is gyakorolhatjuk a gyerekekkel, és együtt örülhetünk a gyors ügyesedésnek.
A fújógyakorlatok fejlesztő hatása
A tiszta, érthető beszédhez elengedhetetlen, hogy olyan irányba és olyan mennyiségben fújjuk ki a levegőt, ahogy az az egyes hangok képzéséhez szükséges. Fontos továbbá a jól érthető beszédhez, hogy megfelelő mennyiségű levegő álljon rendelkezésre. A fújógyakorlatok közben a fújás erősségét és folyamatosságát, irányát, és időtartamát fejlesztjük, és ezzel egyidejűleg az ajak- és nyelvizmokat is megmozgatjuk.
A logopédiai foglalkozáson történő fújógyakorlatok során a logopédus a fejlesztendő hangok sajátosságainak megfelelően válogatja össze a fújógyakorlatokat, attól függően, hogy mérsékelten, erősen, folyamatosan vagy röviden szükséges a levegőt kifújni az adott hanghoz. Ezek a gyakorlatok nagyon könnyen elsajátíthatók, így otthon is napi szinten gyakorolhatjuk őket a gyermekkel. Ezek a játékos fújás gyakorlatok akkor is ajánlottak, ha a gyermeknek nincsen beszédhibája. Azonban, ha logopédiára jár a gyermek, vagy még nem jár, de beszédhibás, akkor mindenképp érdemes ezeket a játékos logopédiai gyakorlatokat alkalmazni.
Fújógyakorlatok játékokkal:
- Buborékfújózás
- Néma síp
- Szájharmónika
- Madársíp
- Mini szélforgó
- Lufifújás
Az Okosjátékban kapható játékokon kívül a következő játékos gyakorlatokkal fejlesztheted a fújáserősséget:
gyertya elfújása, láng-táncoltatás,pici vattapamacsot, pom-pomot, papírgalacsint irányítottan fújni, gólt lőni velük ugyanezt játszhatjuk úgy is, hogy szívószállal fújja a gyermek a fenti dolgokat buborék fújása szívószállal, különböző átmérőjű papírhengerrel, kartonlapra ragaszthatunk labirintus pályát papírból, és pingpong labdát fújhatunk a pályában.
További logopédiai fejlesztő játékokat az alábbi képre kattintva találsz >>>
A kép forrása: pixabay.com
Kapcsolódó cikkeink:
Beszédfejlesztő mondókák >>>
Iskola előkészítés játékosan- mit érdemes fejleszteni? >>>
Iskolára felkészülés a nyáron... >>>
Ha nem szeretnél lemaradni semmiről, kövess minket itt is: